Vatandaşı Memnun Edecek Gelişme! Otobüs Bilet Fiyatlarına Yüzde 50 İndirim Yapıldı!

Türkiye'de şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının bilet fiyatları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenince vatandaşlar yüzde 50 indirimli otobüs bileti alma imkanına kavuştular. Daha önce 400 TL'den satılan İstanbul – Van otobüs bileti 200 TL'ye kadar geriledi.

EKONOMİ 17.06.2020 - 21:04 17.06.2020 - 21:04

Türkiye'de koronavirüs salgınının etkin olması ile alınan tedbirler gereği şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarına yolcu kapasitesi sınırlandırılması getirilmişti. Bu nedenle gelirleri azalan ve otobüs firmaları maliyetleri karşılayabilmek için otobüs biletlerine zam yapmaya mecbur olmuşlardı. Bilet fiyatları fahiş noktalara çıkınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devreye girerek otobüs bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçiş yapılmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı normalleşme sürecinde şehirler arası otobüs bilet fiyatlarına bir düzenleme daha yapacağını Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile açıklamıştı. Bu tebliğe göre otobüs biletlerine yeni tavan fiyat tarifesi belirlendi. Ayrıca aynı aileden bireylerin yan yana seyahat etmelerine imkan tanınarak otobüslerin daha çok yolcu taşımasına imkan tanındı.

OTOBÜS BİLET FİYATLARINA YÜZDE 50 İNDİRİM

Otobüs bilet fiyatları ile alakalı olarak yapılan düzenleme kısa sürede bilet fiyatlarına yansıtıldı. Tüm mesafeler arasında bilet fiyatları 70 TL ile 375 TL arasında kilometre bazlı olarak değişiyor. Ancak bir önceki tarifeye göre bilet fiyatları yüzde 50 ucuzladı.

400 TL'LİK BİLETLER 200 TL'YE DÜŞTÜ

Otobüs firmalarından edinilen bilgilere göre İstanbul – Van güzergahında bilet fiyatları daha önce 400 TL'ye satılıyordu. Son düzenleme ile bu güzergahtaki bilet fiyatları yüzde 50 indirimle 200 TL'ye kadar geriledi. Tüm güzergahlarda aynı oranda indirimler uygulandı. Bu durumdan hem şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları hem de ucuzlayan bilet alan vatandaşlar memnun oldular.

isbilgisi.com