Koronavirüs salgını kısa sürede Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Salgın nedeniyle alınan önlemler kapsamında pek çok kişi evde kaldı. İşyerlerinin bir kısmı kepenk kapatırken bu süreçte evden çalışmaya geçen işyerlerinin de olduğu belirlendi. Hayatın anormal hale gelmesi üzerine vatandaşlar üzerindeki ekonomik baskı kendisini daha fazla hissettirmeye başladı. Ekonomik zorluk yaşayan vatandaşların hükümetten faturalar konusunda çeşitli beklentileri vardı.

Geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edilen ekonomik önlem paketi kapsamında vatandaşların isteklerine yanıt verildi. Belediyeler kapsamında bulunan su faturaları ödemelerinde vatandaşların rahatlatılması için ödemelerin ertelenebileceği izni verildi. Ancak bu izin belediyelerin kendi insiyatifi halinde geçerli olacak.

Elektrik Borçlarına Yapılandırma İmkanı Geliyor!

Elektrik borçları içinde vatandaşları ekonomik olarak rahatlatacak yeni bir çözüm geldi. 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerli olan ödenmemiş elektrik fatura borçlarının tamamının vatandaşın isteği üzerine yapılandırılmasına ve kolay taksit ödemeleriyle birlikte alınmasına karar verildi. Süreçten faydalanmak için vatandaşların başvuru yapmaları bekleniyor. Başvuru yapılması halinde ise söz konusu olan borcun ilk taksiti 2021 yılının Ekim ayına kadar ödenecek. Sonraki yıllarda da ilk taksitin tekabül ettiği ayda diğer taksitler alınabilecek. Elektrik borçları yapılandırılırken tüm borç 3 eşit taksite bölünecek.

Ülke genelinde karantinanın hakim olduğu, çeşitli kısıtlamaların yapıldığı bölgelerde ise hem çalışanları hem de vatandaşı mağdur etmemek için yeni bir karar alındı. Bu bölgelerde 3 ay boyunca doğalgaz ve elektrik sayaçları okunmayacak. Geçmiş dönemlerde bulunan ortalama tüketim fiyatı baz alınarak bir fatura gönderimi gerçekleştirilecek. Bu uygulamanın herkes için geçerli olmadığının altı özellikle çizildi.