Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik önlem paketleri, kamu bankalarının verdiği destekler vatandaşa ilaç gibi geldi. Yaşanan salgın nedeniyle ekonomik endişe yaşayan vatandaşlar kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinin ertelenmesi için özel bankaların kapısını çaldılar. Durumdan faydalanmak isteyen pek çok özel banka fahiş faiz oranlarıyla vatandaşın gözünü korkuttu.

Nakit ihtiyacı için kredi çekmek isteyen pek çok banka özel bankalardan elleri boş döndü. Yapılan değerlendirmelerde 5 başvurudan sadece birinin kabul edildiği ortaya çıktı. Vatandaşı zor gününde yalnız bırakan özel bankalar için çeşitli şikayetler arka arkaya geliyor. Şikayetlerin artması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sert uyarılar gelmişti. Konunun takip edileceğinin söylenmesi üzerine özel bankalar harekete geçti.

Özel Bankalar Gelen Tepkileri BDDK’ya Şikayet Ettiler!

Özel banka temsilcileri ile Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın arasında bir konferans toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda özel bankaların şikayetleri ve tavrı bir kez daha şaşırttı. Gelen tepki ve şikayetlerinin ‘morallerini bozduğunu’ ifade ettiler.

Özel bankalar, özel ve kamu ayrımının yapılmaması gerektiğini dile getirdiler. Bu süreç içerisinde özel bankalarında kredi erteleme ve kredi verme hizmetlerine devam ettiklerinin altını özellikle çizdiler. Yapılan görüşme sonrasında bankalar varlık kalitesinde ve sermaye üzerinde de bazı baskıların arttığı yönünde notlar alındı. Bu baskının yılın ikinci yarısında kendisini göstereceği ve piyasalarda hissedileceği düşünülüyor.  

isbilgisi.com