Vatandaşa Devletten Karşılıksız Her Ay 1150 Lira Ödeme! Sadece E-Devlet Üzerinden Başvuran Alıyor...

Vatandaşın pandemi döneminde başlayıp hala devam eden ancak vatandaş tarafından bilinmeyen pek çok destek ödemesi bulunuyor. Sadece e-devlet üzerinden başvurarak ayda 1150 lira ödeme alabilirsiniz!

DEVLET DESTEKLERİ 14.08.2021 - 10:35 14.08.2021 - 13:02

Pandemi dönemi vatandaşı ekonomik açıdan oldukça olumsuz etkiledi. Bu süreçte vatandaşa ekonomik açıdan destek olmak için verilen devlet desteklerinin sayısı ve kapsamı da artırıldı. Sosyal devlet anlayışı ile birlikte vatandaşa karşılıksız olarak verilen desteklerin pek çoğunu aslında vatandaş bilmediği için alamıyor. Bu kapsamda pek çok kişinin bilmediği ancak almaya hak kazandığı desteklerden birisi kira destek yardımı. Üstelik sadece e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün.

Hükümet cephesinden gelen açıklama sonrasında kira yardım desteğinin aktif edildiği ve başvuruların başladığı belirtildi. Bu açıklama sonrasında dar gelirli vatandaşların kiralarını ödemekte zorlanmaları halinde kira destek ödemesinden faydalanmak üzere büyük ilgi gösterdikleri belirlendi.

DEVLET HER AY KARŞILIKSIZ 1150 LİRA KİRA YARDIMI YAPACAK

Maddi açıdan sorun yaşayan dar gelirli vatandaşlar için devletten uzun zamandır beklenen müjde geldi. Bu süreçte aylık herhangi bir destek beklemeden 1150 lira devlet desteği verilecek. Kira yardımı almak için uzun prosedürlerle uğraşmaya gerek kalmayacak. Sadece e devlet üzerinden doldurulacak bir form ile birlikte başvuru süreci gerçekleşebilecek. Ardından her vatandaşın oturduğu il ve ilçelerde bulunan Kaymakamlık ya da Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı aracılığı ile taleplerin iletilmesi gerekiyor.

Devlet tarafından her ay düzenli olarak hesaplara yatırılacak 1150 lira kira yardım ödemesi için bazı şartlar da bulunuyor. Ölüm aylığı, yetim ve dul maaşı alan ve halihazırda devlet desteklerinden faydalanan vatandaşların başvuruları olumsuz değerlendirilecek.

AYLIK 1150 LİRA DESTEK ÖDEMESİ NASIL ALINACAK?

2-13

Kira yardım desteğine başvurmak ve olumlu yanıt almak isteyen vatandaşların öncelikli olarak gelir ve kira incelemesi yapılacak. Hane içerisinde yaşayan vatandaşların toplam hane gelirinden düşük gelir alıyor olmaları gerekiyor. Kira desteği almak için maddi durumu yetersiz olması, emekli maaşı ya da herhangi bir düzenli gelirinin olmaması gerekmektedir.

İşsiz ve geçinmekte zorluk yaşayan vatandaşlara verilen bu destekten çalışan vatandaşlar yararlanamayacak. Kira desteği yaşanan eve ve bu süreçte haneye giren gelire göre değişmekle birlikte en fazla 1150 lira olarak açıklandı.