Ana Sayfa EKONOMİ Vatandaşa 10 Milyar Lira Kredi Desteği

Vatandaşa 10 Milyar Lira Kredi Desteği

Vatandaşa çok daha kolay geri verilecek. Toplamda 10 milyar lira kredi verilmesi planlanıyor.

5
0
Paylaş

Merkez Bankası, enflasyondaki artışı frenleyebilmek için zorunlu karşılık oranlarını belirli bir seviyede tutmaya çalışıyordu. Ancak ekonomideki durgunluğun bir türlü önlenememesi nedeniyle ekonomideki durgunluğugidermeye çalışan ekonomi yönetiminden birbiri ardına paketler geliyor.

10 Milyar Lira Yeni Kredi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tüketici kredileri ve kredi kartı harcamalarını artıracak olan kararlarının ardından Merkez Bankası da bankaların piyasaya yaklaşık 10 milyar lira daha fazla kredi kullandıracak şekilde karşılık oranları düşürdüğü biliniyor. Merkez Bankası’nın aldığı yeni bir kararla TL mevduatlarla bankaların hurda altın alımlarına uyguladığı karşılık oranlarını da 1’er puan indirdi.Yeni karara göre bankaların tasarruf sahiplerinden vadesiz ve 3 aya kadar vadeyle topladığı mevduatların %8’i yerine, %7’si Merkez Bankası’na karşılık olarak yatırılıyor. Yatırılacak karşılık oranı 6 aya kadar vadeli mevduatlarda % 5 iken bu oran % 4’e, 1 yıla kadar vadeli mevduatlar % 3 iken % 2’ye, 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduatlarda% 1,5’ken% 1’e çekiliyor. Türk Lirası karşılıkları yurtiçinden toplanmış olan altın kaynaklı hesapların altın cinsinden tesis edilmeimkanı üst sınırı % 5 iken bu oran % 10’a kadar yükseltiliyor.

Daha Fazla Kredi Kullandırmanın Önü Açılıyor

Merkez Bankası,ekonomi yönetiminden birbiri ardına gelen paketlerle tüm bankaların 10 milyar lira ve daha fazla kredi kullandırmalarının önünü açıyor.Düzenleme öncesinde bankalar 3 ay vade ile topladığı 100 liralık mevduatın 8 lirasını Merkez’e göndererek 92 lirasını da piyasada kredi olarak kullandırabiliyordu.Yeni düzenleme ile Merkez’e 7 lira verip geriye kalan 93 lirayı kredi olarak dağıtabiliyor. Böylece vatandaşın daha da borçlandırılmasının önü açılıyor. Bankalarda hala 1 trilyon lira civarında TL mevduatı bulunuyor. Karşılık oranı 1 puan indirildiğinden Merkez’in hesaplarında bekleyen 10 milyar liranın üzerindeki kaynak bankalar tarafından kredi olarak piyasaya akıtılacaktır. Böylece mevduat toplama maliyetleri düşen bankalar daha fazla kredi açtıkları gibi aynı zamanda kredi faiz oranlarını da aşağı çekme imkanı bulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here