Valör Nedir? Altın Alımında Valör Uygulaması Ne Anlama Gelmektedir?

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 100 gram ve üzeri altın alımların 24 saat valör uygulaması kararının verilmesinin ardından vatandaşlar valör konusunda araştırma yapmaya başladılar.Valör nedir? Finans sektöründe valör ne anlama gelmektedir? Valör işlemi nasıl yapılır?

BANKACILIK 21.05.2020 - 16:31 21.05.2020 - 16:31

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) bugün kritik bir karar alarak 100 gram ve üzeri altın işlemlerinde 24 saat valör uygulanacağını açıkladı. BDDK'nın açıklamasının ardından valörün ne olduğu konusunda vatandaşlar araştırma yapmaya başladılar. Valör nedir? Bankacılık sektöründe valör ne anlam ifade etmektedir?

VALÖR NEDİR?

Özellikle bankacılık sektöründe kullanılan bir terim olan valör işlemlerin gerçekleşme tarihini ifade etmektedir. İşlem yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme tarihi arasında fark bulunabilir. Valör, işlemin fiilen gerçekleşmesini ifade eder. Bir başka ifadeyle talimatın işleme dönüşmesi demektir. Bankacılık sektöründe sıklıkla kullanılan bir terimdir. Geçtiğimiz dönemlerde BDDDk bugün altında yağtığı gibi dolar işlemlerinde de valör uygulaması yapmıştı.

BANKACILIKTA VALÖR UYGULAMASI

Fransızca bir terim olan valör bankacılık sektöründe sıklıkla duyabilecek bir kelimedir. Bankalarda yapılan işlemlerin fiilen gerçekleşmiş olmasını ifade eder. Bugün yapılan işlemin bir sonraki gün hesaba yansıması anlamına gelir. Bu zamanlama ne kadar süreliğine valör uygulanmasına bağlşı olarak değişir. Sadece altın veya dolar işlemlerinde değil tüm bankacılık işlemlerinde valör uygulanabilir. Özellikle kredi hesaplamalarında çokça kullanılan bir terimdir. Aynı gün valörü uygulanırsa herhangi bir işlem zamanlaması kaybı yaşanmaz. Ancak bir günlük valör uygulanırsa bu 24 saatlik bir zaman kaybını anlatmaktadır.

BDDK'NIN 24 SAATLİK ALTIN VALÖRÜ NE DEMEK?

BDDK bugün aldığı kararla altın işlemlerinde 24 saatlik valör uygulayacağını açıkladı. Bu işlemler 100 gram ve üzeri altın işlemleri için geçerli olacak. Buna göre bugün 100 gram ve üzeri altın alan bir banka müşterisi bu altını hesabına 24 saat sonra geçirebilecek. Daha erken bir vakitte hesaplar arası altın aktrarımı yapılamayacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@