Türkiye'de koronavirüsün ekonomik önlemleri kapsamında kamu bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığı ile aylık hane gelirleri 5.000 TL'nin altında olan vatandaşlar için Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verilmesi kararlaştırılmış ve uygulamaya sokulmuştu.

Bugün Temel İhtiyaç Desteği Kredisi veren bankalar Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ortak bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdiler. Buna göre 4,5 Milyondan fazla vatandaşa 27 Milyar TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi tahsisi yapıldı.

Kamu bankalarının bilgilendirmesine göre Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapanların yüzde 86'sına kredi kullandırıldı. Kişi başı kredi kullanma miktarı 6.000 TL oldu.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunda bulunan bazı vatandaşlara olumsuz cevap verilmesinin sebeplerini açıklayan bankalar bu sebepleri şöyle sıraladılar:

-Hane haklı geliri 5.000 TL üzerinde olanlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verilmedi.

-Aynı aileden iki kişinin de Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapanların bir başvuruları olumsuz sonuçlandı.

- Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan burs alan öğrencilere Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verilmedi.

-Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında yardım ve destek alan vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kullandırılmadı.

Öte yandan kamu bankalarının ortak açıklamasında açık takip borcu, protestolu çek ve senet borcu bulunan vatandaşların Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurularına hukuki engellerden dolayı olumlu cevap verilemediği vurgulanırken bu konuda çözüm çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

isbilgisi.com