Koranavirüs sürecinde meydana gelen ekonomik daralmaya kamu bankaları müdahale edecek. Alınan son karara göre çeşitli alanlarda kredi paketleri hazırlandı. Bu paketler destek programları kampasında duyurulacaklar.

Bugün veya yarın üç kamu bankası ortak bir açıklamalayla çeşitli alanlarda kredi musluklarını yeniden sonuna kadar açtıklarını ilan edecekler. Çok sayıda kredi kampanyasını aynı anda devreye sokacak olan kamu bankaları piyasadaki nakit akışını hızlandırarak inşaat, turizm, otomotiv ve imalat sektörüne ciddi katkılar sunacak.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ

Edinilen bilgileregöre açıklanacak paket içerisinde orta gelirli vatandaşlar için düşük faizli konut kredisi yer alacak. Kredi piyasasında uygulanan faizlerin altında bir faiz oranı ile kullandırılacak bu kredinin inşaat sektörüne büyük bir canlılık getirmesi planlanıyor.

TAŞIT KREDİSİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEYECEK

Otomotiv sektörünü de unutmayan kamu bankaları azalan talebi yükseltmek amacıyla Türkiye'de üretimi yapılan araçlar için kredi kampanyası düzenleyecekler. Bu kredilerin faizi de piyasa şartlarının oldukça altında olacak.

Ayrıca yine üç kamu bankası Türkiye'de üretimi yapılan elektronik, beyaz eşya, tekstil, çeyiz, motosiklet, bisiklet, mobilya gibi alanlarda hareketlilik yaşanması için uygun şartlarda vatandaşlara kredi imkanı sağlayacak.

TATİL KREDİSİ İLE TURİZM HAREKETLENECEK

Tüm bunların yanında turizm sektörüne hareket kazandırılması için o alanda da bir kredi kampanyası yapılacak. Emeklilerin ve çalışan kesimin tatil yapabilmesi için uygun faiz ve vadelerle tatil kredisi kampanyası düzenlenecek.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından açıklanacak yeni destek kredisi paketlerinin ortak özelliği düşük faizli ve uzun vadeli olacak. Resmi açıklamaların kısa bir süre içerisinde kamuoyuna duyurulması piyasalara büyük bir canlılık kazandıracak.

isbilgisi.com