Türkiye'de Ramazan Bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olması döviz fiyatlamalarında etkin rol üstlenmeye devam ediyor. Piyasalarda işlem yapılmaması nedeniyle doların Türk lirası karşısındaki hareketi sınırlı kalıyor.

DOLARDAKİ HAREKETLİLİK ERTELENDİ

ABD ekonomisinden gelen olumsuz veriler ve Türkiye'de döviz işlemlerine getirilen yüzde 1'lik yeni vergi dolar fiyatlamasında etkili olacak. Ancak piyasaların kapalı olması bu etkinin piyasaların açılacağı ilk güne erteledi.

DOLARA TALEP AZALACAK

Doların yarın ne yönde hareket edeceği konusunda uzmanlar tahminleri açıklamaya başladılar. Piyasaların açılmasıyla özellikle dolar alımlarında yüzde 1'lik vergi nedeniyle dolara yönelik taleplerde ciddi bir azalmanın meydana gelmesi bekleniyor.

TÜRK LİRASI DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAZANACAK

Uzmanlara göre dolarda talebin azalması nedeniyle Türk lirası bir miktar değer kazanacak. Ancak bu değer kazanma işlemi sürekli bir hale gelmeyecek. Kısa vadede dolar fiyatı düşüş gösterse de piyasaların yeni duruma alışkanlık kazanmasıyla avantaj dolar cephesine geçecek. Hatta bazı uzmanlara göre dolara yeni taleplerin gelmesi ilerleyen haftalarda sert yükselişleri beraberinde getirecek.

Ramazan Bayramı'nın son gününde dolar 6,79 TL'den işlem görmeye devam ederken euro ise 7,42 TL'den günlük seyrini sürdürüyor.

isbilgisi.com