Uzmanlardan Altın Alacaklara Uyarı: Suriye Altınına Dikkat Edin!

Salgın sonrasında düğün sezonunun yeniden açılması sonucunda altın fiyatları yükselmeye başladı. Suriye altını denilen sahte altınlara karşı uzmanlar uyarılarda bulundular. Peki sahte altın nasıl anlaşılır?

EKONOMİ 23.06.2020 - 13:15 23.06.2020 - 13:15

Salgın sonrasında yavaş da olsa normalleşme süreci başladı. Bu süreç ile birlikte evlenmek isteyen çiftler için kontrollü olarak düğün mevsimi açıldı. Artık düğünlere izin verilirken, ertelenmiş olan pek çok organizasyonun yeniden başlamasına karar verildi.

Altın piyasası salgında ikinci dalga riskine karşı son zamanlarda yeniden yükselmeye başladı. Düğün sezonu ile birlikte talebin de yüksek olmasına dayalı olarak altın fiyatlarında yaşanan çıkış hız kazanmış oldu. Bunun üzerine ekonomik daralma yaşayan ve altın alacak gücü olmayan vatandaşlar ‘Suriye altını’ olarak ifade edilen ancak gerçeğinden herhangi bir farkının olmadığı, sadece 10 15 lira gibi fiyatlara satılan sahte altınlara yönelmeye başladı.

Düğün yapacak olan çiftlere mahcup olmamak için pek çok vatandaşın sahte altına yöneldiği belirtildi. Gerçeğinden ilk bakışta ayırt edilemeyen ve bu durumun kuyumcularda anlaşıldığı altın düğün yapacak ve destek bekleyen çiftler için büyük hayal kırıklığına neden oluyor.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte altının gerçek altından  ayrılması için rengi ve hafifliğine bakılması gerekiyor. Koyu sarı rengi ile dikkatli bakıldığı zaman anlaşılabilir. Ardından diğer altınlara göre bir karşılaştırma yapıldığı zaman hafif olduğu görülmektedir. Biraz zorlamayla altının boyasının kazındığı ve metal kısmının ortaya çıktığı belirtildi. Ancak gerçek altında böyle bir durum söz konusu değildi. Normal altın 30 gramken sahte altın 15 gram olarak belirlenmişti. Piyasada yaygın hale gelmesinin ardından yaşanacak mağduriyetlere karşı uyarı yapıldı.

isbilgisi.com