6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremin ardından pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 10 ili birden etkileyen bu büyük yıkımın ardından ise artçı sarsıntılar bu 10 il birlikte çevre illeri de etkilemeye başladı. Durum bu şekilde olunca da pek çok vatandaş bu artçı sarsıntıların ne kadar devam edeceği ve etkilerinin ne derece büyük olduğu konusunda da meraklanmaya başladı. Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından ise uzman isimlerden açıklama geldi. 

NİĞDE'DE DE DEPREM HİSSEDİLDİ! 

Geçtiğimiz gün pek çok ilde hissedilen 5.3 büyüklüğündeki depremin de pek çok ilde hissedilmesi nedeni ile vatandaşlar tarafından sarsıntıların daha ne kadar süre ile devam edeceği merak edilmeye başlandı. Uzmanlar tarafından ise pek çok ilde hissedilen bu depremlerin daha ne kadar hissedilebileceği konusunda açıklama geldi. 

A101'de ürünlerde flaş indirim! A101'de ürünlerde flaş indirim!

Konu hakkında merak edilenlerin ardından Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından açıklama geldi. Bu açıklamalarda yeni konutların son durumu hakkında bilgi gelirken bunun yanı sıra da artçı sarsıntıların daha ne kadar devam edeceği konusunda da açıklama yapıldı. 

2-3 SENE SÜREBİLİR! 

Herkes tarafından büyük bir endişe yaşanmasına neden olan artçı sarsıntılar hakkında merak edilenlerin artmasının ardından konu hakkında açıklama yapan Sözbilir, "2 yıl önce olan Elazığ depremi artçıları devam ediyor. İzmir depremi artçıları devam ediyor. Bu tabi çok daha büyük bir deprem. 7.7, 7.6, 6.4 hepsi kendine has deprem artçılarını sürdürüyor. Bunların hepsi aynı anda çalıştığı için çok daha sık aralıklarda bir deprem fırtınası gibi değişik ölçeklerde bu en az 2-3 yıl sürebilir." şeklinde konuştu. 

YENİ KONUT PROJELERİ BELLİ OLDU! 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte yıkımın en fazla hissedildiği illerde yeniden yapılacak olan konut çalışmalarındaki son durum hakkında da bilgi veren Sözbilir, "Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile toplantı yapıldı. 20'ye yakın bilim insanı görüşlerini belirtti. Bakanımızın da hemfikir olduğu, konutların faya en az 500 metre mekanizması da şu an da yeni konutlarda uygulanıyor. En az 500 metre uzaklıkta olmasına karar verildi. Çünkü gördük ki fay üzerindeki her şey yırtılıyor. Fay üzerinde yapılaşma yapılmayacak ve belli bir mesafede olacak." şeklinde yaptığı açıklamada yeni yapılacak olan konutların fay hatlarından uzak bölgelerde gerçekleştirileceğini ifade etti.