Uzmanlara Göre Yeni Haftada Dolar Fiyatı Nasıl Değişecek? Bugün Dolar Kaç Lira Oldu?

Ramazan Bayramı nedeniyle resmi tatil olmasından dolayı Türkiye'de piyasalar kapalı olduğu için döviz işlemleri yapılamıyor. Ancak döviz dünya piyasalarında işlem görmeye devam ediyor. Bugün dolar kaç lira oldu?

EKONOMİ 25.05.2020 - 07:38 25.05.2020 - 07:38

Türkiye'de Ramazan Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olduğu için döviz işlem görmüyor. Ancak dünyada piyasaların açık olmasından dolayı dolar ve euronun Türk lirası karşısındaki değişimi devam ediyor.

TÜRK LİRASI DİRENCİNİ KORUYOR

Yeni haftanın ilk iş gününde dolar kuru geçtiğimiz hafta bıraktığı yerden devam ediyor. Kurda ciddi bir yükseliş izlenimi gözlenmezken piyasalarda bu yönde bir beklenti de oluşmuş değil. Türk lirası bu anlamda direncini korumaya devam ediyor.

DOLAR ÜZERİNDEKİ BASKI HENÜZ KALKMADI

Uzmanlara göre ABD ekonomisinde meydana gelen olumsuz gelişmeler nedeniyle dolar üzerinde oluşan baskı henüz kalkmış değil. Türk lirasında ise Merkez Bankası'nın faiz indiriminin piyasalara getirdiği güvenin etkileri halen daha devam ediyor.

TÜRK LİRASI HIZLI ŞEKİLDE DEĞER KAYBETMEZ

25 Mayıs 2020 haftasına dolar kuru 6,81 TL'den giriş yaptı. Döviz analistlerine göre bu hafta Türk lirasının dolar karşısında hızl şekilde değer kaybetme niteliğine bürünmesi ekonomik göstergelere göre neredeyse imkansız.

YÜZDE 1'LİK VERGİ HIZLI HAREKETLENMEYİ ENGELLEYECEK

Ayrıca Türkiye'de bankalardan veya finans kuruluşlarından yapılacak döviz işlemlerine yüzde 1'lik vergi getirilmesi dolar ile yüklü miktarda alım veya satım yapmayı engelleyecek. Alım ve satımdan kaynaklı hızlı bir hareketlenme olmayacağı için piyasa olağan şartlarında normal kurallarla işlem görecek ve spekülasyonlarla suni fiyatlama meydana gelmeyecek.

EURO YÜKSELİŞ HIZINI KAYBETTİ

Euro kurunda da dolar ile benzer bir durum yaşanıyor. Türk lirası karşısında yükseliş hızını kaybeden euro 7,50 TL altındaki seyrini devam ettiriyor. Euro şu anda 7,41 TL'den işlem görmeyi sürdürüyor.

isbilgisi.com