Uzmanlar Açıkladı: Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek Mi? Altın Fiyatlarında Hızlı Yükselişin Sebebi Ne?

Altın fiyatlarında meydana gelen yükseliş yatırımcıları endişelendirirken bazı soru işaretleri gündeme gelmeye başladı. Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları neden yükseliyor? İşte uzmanlardan yanıtlar!

EKONOMİ 24.06.2020 - 16:03 24.06.2020 - 16:03

Bugün gram altında yükselişin piyasaları hareketlendirmesi ve yeni bir rekora doğru ilerlemesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Altının yeniden tarihi zirveye yükselip yükselmeyeceği de merak konusu oldu. Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş iç piyasayı da derinden etkilemeye devam ediyor. Altın yatırımcıları ve altına yeni yatırım yapacak olan kişiler heyecanla fiyatlardaki değişimi ve sürecin akıbetini merak etmeye başladılar.

Altının ons fiyatında yaşanan değişimler, iç piyasada bir sakinlik hakim olmasına rağmen altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Bugünlerde altının ons fiyatının 1.775 dolar seviyesine kadar çıktığı belirlendi. Bu durum altındaki artış eğiliminin devam edeceği yönünde.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor!

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk altında meydana gelen yükselişi yorumlarken, altın yatırımcılarına önemli uyarılarda bulundu.

Altının ons fiyatının yükselmesine neden olan dış piyasa nedenlerinden birisinin yüksek likidite ve eksi faiz oranlarından kaynaklandığına dikkat çekti. Bu sürecin bir anlamda yatırım araçlarında da yükselmeye neden olabileceği belirtildi.

İkinci önemli nedenin ise salgın sürecinde normalleşmeye gidilmişken birden yeniden vaka ve ölüm sayılarının artmasından dolayı ikinci dalga endişesinin ortaya çıkması olarak görülüyor. Bu durum yatırım araçlarına olan ilgiyi artırırken tekrar güvenli bir liman arayışına girmelerine neden oluyor. Altın fonlarında alımların devam etmesi dikkat çekiyor.

Altın fiyatlarının hafta sonuna kadar yükselmeye devam etmesinin olası bir durum olduğu ifade edildi. Ons fiyatında değerlendirmelere göre 1.785 dolar olasılığı gündeme geldi. Bir ihtimal olarak gram altın fiyatları 397 liraya kadar çıkabilir.

isbilgisi.com