Uzman İsimler Tek Tek Açıkladı! Sıfır Ve İkinci El Otomobillerin Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Otomobil fiyatlarının takip edeceği seyir ile alakalı olarak vatandaşların merak ettikleri konular hakkında sektörün uzman isimleri değerlendirmelerde bulundular. Yaşanan ekonomik gelişmeler sonucunda araba fiyatlarında nasıl değişim olacağına uzman isimler yanıt verdiler. Sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatları düşecek mi?

OTOMOBİL 27.11.2020 - 16:14 27.11.2020 - 16:14

Türkiye'de son dönemlerde önemli ekonomik gelişmeler yaşanıyor. Ekonomi yönetiminin değişmesi, Merkez Bankası'nın son yılların en yüksek faiz artırımını yapması, dolar ve euro kurundaki yeni fiyatlamalar gibi gelişmeler otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacak? Vatandaşlar bu sorunun cevaplarını ararken sektörün uzman isimleri otomobil fiyatlarında meydana gelecek değişimlere yönelik değerlendirmelerde bulunup tahminler yaptılar.

Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar hem sıfır kilometre araçların hem de ikinci el arabaların fiyatlarını araştırıyorlar. Sıfır kilometre otomobillerde yaşanan tedarik sıkıntısı ve ÖTV artışı ile bu kategorideki araçların fiyatlarında büyük yükselişler meydana geldi. Buna bağlı olarak ikinci el otomobillerin fiyatlarında da artışlar oldu. Yüksek fiyatlı otomobillerin satın alamayan vatandaşlar ise taleplerini fiyatlar düşene kadar beklemeye aldılar.

FİYATLAR STOKLARA GÖRE BELİRLENİR!

Otomobil fiyatlarında meydana gelebilecek düşüşlerin stoklara bağlı olduğunu söyleyen Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, “Fiyat konusunda değişimler tamamen markaların otomobil stoklarına bağlı bir durumdur. Hangi kurla kaç otomobil ithal etmişler. Bunun bir maliyeti var. Kur değişti ama firma ithalatı bu değişen kurla yapmadı. Bundan dolayı stoklar belirleyici olacak.” dedi.

OTOMOBİL FİYATLARINA İNDİRİM YAPILACAK

Araç fiyatlarında indirim beklentileri hakkında konuşan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “2020 yılı boyunca döviz kurlarının sürekli olarak sert bir yükselişine şahitlik ettik. Hızlı kur yükselişleri olduğu dönemlerde otomobil firmaları fiyatları aynı oranda yükseltmediler. Daha düşük kar marjı ile hareket ederek fiyatlama yaptılar. Ancak buna karşın son dönemlerde döviz kurlarında gerçekleşen fiyat düşüşleri firmalar tarafından araç fiyatlarına yansıtılmaya başlandı. Asıl indirimin ise yıl sonu satış kampanyaları için bekletildiğini düşünüyorum. Bundan dolayı otomobil fiyatlarında gelecek ay indirimler görebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

SIFR FAİZLİ KREDİLER DEVREYE SOKULACAK

Otomobil fiyatlarında indirim yerine sıfır faizli seçeneğin daha mümkün olduğunu söyleyen Gülan otomotiv Yönetim kurulu Başkanı Alp Gülan, “Otomobil markaları tarafından fiyatlara 1 Kasım'da yüzde 5 ile yüzde 7 arasında zam yapılmıştı. Bu zam fiyatlara tam olarak yansıtılmamış ciddi bir artışın önüne geçilmişti. Bunun üzerine yüzde 5 daha zam gündeme geldi. Ancak döviz kurlarındaki sert düşüş neticesinde bu zam ortadan kalktı ve hiç uygulanmadı. Kur şimdi daha da aşağıya inerse firmalar düşük kredi kampanyaları yapabilirler. Kur çok şiddetli bir şekilde inmedikçe otomobil fiyatları düşmez ama sıfır faizli krediler devreye sokulacaktır.” şeklinde konuştu.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARI BİR AY SONRA DÜŞECEK!

İkinci el otomobil fiyatları hakkında konuşan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise, “Kasım ayı içerisinde döviz kurlarında meydana gelen fiyat düşüşleri hem sıfır kilometre araçlara hem de ikinci el otomobillere yansıyacak. Bizim yaptığımız araştırmaya göre geçtiğimiz hafta toplam 8 markada yüzde 5 ile yüzde 8 arasında indirim gerçekleşti. Dövizde kur düşüşleri oldukça bu fiyat indirimleri devam edecektir. İkinci el otomobillerin fiyatları sıfır kilometre araçların fiyatlarıyla belirlendiği için bu düşüşler ikinci el piyasasına da yansıyacaktır. Ayrıca fiyat yüksekliği nedeniyle ikinci el piyasasına olan talep azlığı da fiyatlarda düşüş etkisi yapacaktır. Bizim tahminlerimize göre ikinci el otomobillerin fiyatları bir ay sonra makul bir noktaya gelecektir.” açıklamasını yaptı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@