Sene başında yükselmeye başlayan enflasyon, gündelik hayat akışı içerisinde satın alınan hizmetlere ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep olurken tüketicileri de zor bir duruma doğru sürükledi. Mevcut maaşları ile hangi ihtiyaçlarını karşılayacaklarını şaşıran tüketiciler, temmuz ayında asgari ücrete ilişkin verilen yüzde 30’luk ara zam kararı ile bir nebze olsun rahatlarken zammın hemen ardından ekonomik göstergelerin yine olumsuz bir tabloda yer alması, geçim derdinin büyümesine sebep oldu.

2023 yılının enflasyonist gelişmelerinin ne yönde olacağı merak edilirken asgari ücret zammı hakkında da nasıl bir karara imza atılacağı haftalardır merak edilen bir başka konu olarak gündemde yer aldı. Dün öğlen saatlerinde bu konuyu sonuca bağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 54,7’lik bir zammın yapıldığını ve net tutarın 8 bin 506 TL’ye yükseldiğini ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret açıklamasını başta dün yapılan basın toplantısına gelmeyen Türk- İŞ olmak üzere birçok kesim düşük buldu. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş hem zam oranını değerlendirdi hem de yeni asgari ücretin hangi ödeme kalemlerini etkileyeceğini açıkladı. 

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

UZMAN İSİMDEN ASGRİ ÜCRET ZAMMI DEĞERLENDİRMESİ!

uzman-isim-asgari-ucreti-degerlendirdi-zam-makul-onemli-olan-diger-zamlar-asgari-ucret-hangi-o

Ekonomi piyasalarına ilişkin sık sık yorumlarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, yüzde 54,7’lik asgari ücret zammının ardından şu ifadeleri kullandı: “8 bin 500 TL hem enflasyon ile mücadele hem de istihdam açısından gayet makul. Ancak asıl olan enflasyonu desteklemektir. Önemli olan enflasyon ile kalıcı bir şekilde mücadele edebilmek. Ocak 2023 tarihinde uygulanacak olan diğer zamların işaret fişeği.”

ASGARİ ÜCRET NELERİ ETKİLEYECEK?

Asgari ücretin birçok ödeme kalemini etkileyeceğini ifade eden Karakaş, şu ifadeleri kullandı: “Sosyal yardım alan çok fazla vatandaş var. Engelli aylığı, muhtaç aylığı, 65 yaş aylığı, evde bakım aylığı alan vatandaşların tümü, asgari ücret zammından olumlu olarak etkilenecek. Burada 20’den fazla sosyal yardım modeli var. Bunlardan yararlanabilmek için ise hane halkı gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.”