Son günlerde otomotiv piyasasına dair yapılan açıklamaların büyük bir çoğunluğu ikinci el otomobillerin fiyatlarına yönelik oluyor. Çok sayıda uzman ikinci el otomobillerin fiyatlarının ne zaman düşmeye başlayacağına dair öngörülerde bulunuyorlar. 2021 yılında ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi bir düşüş beklenmediğini açıklayan uzman isimler arasına TÜSİAv Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı da katıldı. Kumdakcı yapmış olduğu açıklamada ikinci el otomobillerin fiyatlarındaki yükselişlerin 2021 yılında da süreceğini söyledi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLER YATIRIM ARACI OLDU

İkinci el otomobillerin satın alınış amacının da artık değiştiğini söyleyen TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, “İkinci el arabaların fiyatlarındaki yükselişler artık bu piyasanın çok farklı değerlendirilmesine yol açtı. İnsanlar ikinci el otomobilleri daha önceden ulaşım ihtiyacı nedeniyle satın alıyorlardı. Şimdi ise yüksek fiyatların daha da artması ile ikinci el otomobiller yatırım aracı haline geldi.” dedi.

İKİNCİ EL OTOMOTİV FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK

Otomotiv sektörü uzmanları pandemi süresince sıfır kilometre otomobillerin Eylül ayından sonra piyasaya gireceğini, ve ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş olacağını defalarca açıkladılar. Ancak Eylül ayı geldiğinde fiyatlarda bir düşüş gerçekleşmedi. Bu konuda değerlendirmelerde bulunan Serkan Kumdakcı, “Sıfır kilometre araçlar piyasaya girdiler ama döviz kurlarındaki artış ve ÖTV yükselişi ile fiyatlar uçup gitti. Bu nedenle vatandaşlar yine taleplerini ikinci el piyasasına gösterdiler. Bu nedenle 2021 yılının ilk yarısında da ikinci el otomobillerin fiyatlarında artışlar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların düşüp düşmeyeceği hakkında net konuşan Serkan Kumdakcı, “Beklenti düşüş yönünde ama ekonomik realiteye göre bu imkansız. Yeni üretimlerde maliyetler artacak. Yüksek döviz kuru ve ÖTV zammı da eklenince otomobil fiyatları katlanmış olacak. Haliyle fiyatlarda bir gerileme yaşanmayacak. 2021'in ilk yarısında ikinci el otomobil fiyatkları düşmeyecek.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com