Koronavirüs salgını pek çok alışkanlığın değişmesine neden oldu. Salgının büyümesini engellemek için sosyal izolasyonun önemli olduğu vurgulanırken, pek çok kurum ve şirket uzaktan çalışma sistemine geçti. Milyonlarca çalışan ilk kez evde çalışmayı deneyimliyorlar. Yeni bir sistem olması çeşitli soru işaretlerini de gündeme getiriyor. Evden çalışma yapan kişilerin, normal süreçte aldıkları haklarını talep edip edemeyecekleri konusunda tartışmalar devam ediyor.

Çalışanların normal şartlarda, fazla mesai yaptıkları takdirde fazla mesai ücreti alma hakları bulunuyor. Şimdilerde evden çalışmaya devam edenler bu süreçte yine fazla mesai ücreti alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Normal şartlarda fazla mesai ücreti hesaplanırken, çalışanların işe giriş ve çıkış saatleri kayıt altına alınıyor. Uzaktan çalışmayla birlikte bunu tespit etmek pek mümkün değildi. Virüs salgını nedeniyle evden çalışmak zorunda kalan çalışanlar tam olarak uzaktan çalışma sistemi içerisinde yer almış görünmüyorlar.

Fazla Mesainin İspat Edilmesi Gerekiyor

Uzaktan çalışma yapan çalışanların, fazla mesai yaptıklarını kanıtlamaları ve işverenle çalışan arasında bir kontrol mekanizmasının bulunması halinde fazla mesai hakkının bulunduğu belirtiliyor. Salgın döneminde evlerde çalışmak zorunda olan binlerce kişinin, yeni bir durumla karşılaştıkları için fazla mesai ücreti hakkında hak iddia etmelerinin zor olduğu da verilen ayrıntılar arasında yer alıyor. Evden çalışırken resmi tatillerde de iş yapmak fazla mesai ücreti almanın doğrudan bir yolu olarak ifade ediliyor.