Türkiye'de yaptığı ekonomik değerlendirmelerle son dönemlerin en çok dikkat çeken ekonomisti olan Selçuk Geçer'in yeni analizleri yine çok konuşulacak. Altın ve dolar ile alakalı olarak tahminlerde bulunan ünlü ekonomist vatandaşlara yatırımlarını şekillendirmeleri için tavsiyelerde bulundu.

ALTIN FİYATLARI ÜZERİNDE BASKI VAR!

Koronavirüs salgınının ikinci dalgasının ayak seslerinin duyulduğunu söyleyen Selçuk Geçer, “Koronavirüsün ikinci dalgasının gelmesi ile tüm varlıklar yeniden güvenli limanlara yönelecek. Altın fiyatlarının bu seviyesi gerçekçi bir seviye değil. Dünya ekonomisinde enteresan gelişmeler yaşanıyor. Bunlar da altın fiyatları üzerinde baskıya neden oluyor. Bu nedenle altında yükselişler için zemin hazırlanıyor.” dedi.

ONS ALTIN 2.500 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Altın fiyatlarına yönelik analizlerine devam eden Selçuk Geçer, “Altın fiyatlarında dalgalanma olduğunu görüyoruz. Altındaki kayıplar trend değişikliği anlamına gelmiyor. Altın yukarıyı hedefleyip kendisine sıçrama tahtası oluşturuyor. Bu şekilde altında yükselişi son 6 ay içerisinde çok defa gördük. Altında agresif bir şekilde 2.000 doların üzerine çıktığını yeniden göreceğiz. 2021'de altın fiyatlarının varacağı noktayı pandemi süreci belirleyecek. Salgın yeniden yaygınlaşır, ekonomiler yine kapanmaya başlarsa yine altına büyük talep doğacak. Bu da ons altını 2.500 doların üzerine çıkaracak.” ifadelerini kullandı.

DOLAR 10 TL'Yİ GEÇECEK

Dolar üzerine de bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Dolarda ciddi bir devalüasyonist hareketler görebiliriz. Yıl sonunda 10 TL'yi geçmiş bir dolar kuru göreceğiz. Buna göre adımlar atılıp yatırımlar şekillendirilmeli. Dolar borcu olanların tedbirli davranmaları gerekir. Dolarla borçlanma mevcut Türkiye ekonomisi için çok büyük bir risk ifade eder. Zaten büyük şirketler dolar borçlarını kapatmaya başladılar. Olan yine küçük yatırımcıya, dolarla borçlanan vatandaşa olur.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com