Türkiye'de ekonomi ile ilgilenenlerin oldukça yakından tanıdığı isimlerden olan ekonomist Selçuk Geçer güncel değerlendirmelerle yine herkesi şaşırttı. Dolar kuru ile alakalı tahminlerde de bulunan Selçuk Geçer'in rakam ve tarih vererek iddiasını ortaya koydu.

Merkez Bankası'nın faizleri sabit bırakmasının takdir edilecek bir hamle olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası'nın faiz kararı son dönemlerde verilen en doğru hareketlerden birisi oldu. Merkez Bankası faiz arttırsaydı büyük bir faiz sarmalının içerisine girmiş olacaktı. Çok doğru bir adım attı. Döviz bir miktar yukarıya gitse de dengelenip geri geldi. Bu durum doların bundan sonra yükselmeyeceği anlamına gelmiyor. Dolar adım adım yükselmeye devam edecek. Önümüzdeki günlerde 8. TL'nin üzerine çıkmış bir dolar göreceğiz.” dedi.

DOLARIN YÜKSELMESİ OLUMSUZ BİR ŞEY DEĞİL!

Dolar kurundaki yükselişin olumsuz bir gelişme olmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Doların yükselmesi Türkiye için bir dezavantaj değildir. Türkiye'de dolar yükseliyorsa bu bir kriz demektir algısı yaratıldı. Eğer ithalata bağlı bir ekonominiz varsa her iki yılda bir kriz yaşarsınız. Yerli üretim yapmak zorundasınız. Türkiye ithalatını azalttıktan sonra dolar nereye giderse gitsin umursamayacaksınız. Nakiti olanlar dolarla, altına kendilerini koruyacaklar.” ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI DEĞERSİZ OLURSA İTHAL ÜRÜNLER PİYASAYA GİREMEZ

Ekonomi yönetiminin uygulaması gereken politikayı da söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar pahalı olduğu için ve Türk lirası değersiz olduğu için yabancıların Türkiye'ye girmeleri zorlaşacak. Türkiye'de üretim yapanlar kazanacak. Yurt dışında da çok daha rekabetçi bir hale geleceksiniz. İhracatınızı arttıracaksınız ve ithalatınızın önünde de doğal bir gümrük duvarı oluşturacaksınız.” şeklinde konuştu.

1 DOLAR 1 TL ANLAYIŞI TÜRKİYE'Yİ UÇURUMA ATAR

Piyasaların hareketlenmesi için bazı bedellerin ödenmesi gerektiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Piyasaların hareketlenmesini istiyorsak kısa vadeli bedelleri ödemek zorundayız. Öncelikle ithal mallar zamlanmalı ve biz onları alamaz hale gelmeliyiz. Mecburen yerli üretime yönelmek zorunda kalacağız. Bankacılık da kendisini bu yönde değiştirecek. Yerli üretim yapanlar desteklenecek. 1 dolar 1 TL anlayışı ile Türkiye uçuruma gider. Rekabetçi Türk lirası ile bu süreçten çıkılmalıdır.” dedi.

DOLAR 10 TL OLACAK!

Dolar kuru hakkındaki tahminlerini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kuru 7,97 TL'ye çıktı ve 7,92'ye geriledi. Bu seviyede dolaşmaya başladı. Kısa bir süre içerisinde dolar kurunun 8 TL'yi geçtiğini göreceğiz hatta 8,40 TL'nin zorlandığına şahitlik edeceğiz. 2020'nin sonunda ise dolar kurunun 10 TL'ye ulaştığını göreceğiz.Bunu iyimser bir tahminle söylüyorum. Dolar kuru yıl sonunda çok daha yüksek seviyelere gelebilir.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com!