Altın ve dolar yatırımcıları son zamanlarda ortaya çıkan çeşitli belirsizliklerin sonucunun ne olacağını merakla beklemeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası ekonomik tedbirler kapsamında 75 baz puanlık faiz artışına gitmişlerdi. Bu faiz artışının ardından bir süredir düşüşte olan döviz kurları ve altın fiyatları yeniden hareketlenmeye başladı. Yukarı yönlü hareketlenen altın ve dolar kurundaki heyecanlandıran düşüş bu sayede beklenenden çok daha kısa sürmüş oldu.

Dolar kuru şimdilerde yenide 8 lira seviyelerini zorlamaya başladı. Altının gram fiyat ise 474 liraya yükseldikten sonra biraz daha sakinleşti ve sonucunda 463 lira seviyesine kadar düştü. Yatırımcılar yaşanan bu hareketliliği nasıl yorumlamaları konusunda da endişeli olduklarını dile getirdiler. Peki altın ve dolar bu süreçte yükselişini sürdürecek mi?

ÜNLÜ EKONOMİST SELÇUK GEÇER’DEN ŞOK ALTIN VE DOLAR YORUMU!

Ünlü ekonomist, para ve altın yorumcusu Selçuk Geçer, piyasalara dair önemli açıklamalarda bulundu. Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamalar sonrasında aktif piyasaları değerlendirdi. Buna göre açıklamalarında ‘BDDK tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında aktif rasyo kararını kaldırdı. Bu hamle aslında doları düşürmek ya da baskılamak üzerine alınmış bir karardı. Ancak beklenildiği gibi olmadı. Dolar kısa süre sonra 8 lira sınırını geçmeyi başardı. Şimdilerde dolar 7 lira 95 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Türkiye’de ilerleyen dönemlerde büyük bir ekonomik kriz bekleniyor. Bu durum kimse için sürpriz olmasın. Bu sene bitmeden dolar 9 lirayı geçebilir ve hatta 10 lira sınırına dayanabilir. Ekonomik yönden gerçekleşen kırgınlıklar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durum kimseyi şaşırtmasın. Altın ise 1800 doları zorlamaya devam ediyor. Genellikle iyi bir tablo çizilmeye çalışılsa dahi düşünüldüğü kadar iyi bir tablo bulunmuyor. Altının ramının ilerleyen dönemlerde doların devolasyonist hareketinden dolayı 1000 liraya çıkabileceğini düşünüyoruz’ dedi.

Ünlü analist tarafından yapılan dolar ve altın yorumu piyasalarda şok etkisi yarattı. Peki dolar ve altın tahminleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?