Türkiye'de ekonomik analizleriyle son dönemlerde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ekonomist Selçuk Geçer yine çok çarpıcı bir değerlendirmeye imza attı. Türk ekonomisinin son durumunu analiz eden ünlü ekonomist dolar kuru ile alakalı olarak da uçuk bir tahminde bulundu.

Dolar kurunun yükseleceğini aylar öncesinden ifade ettiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Yaz ayları daha gelmeden önce dolar kurunun yükselişini söylemiştim. O dönemde birileri çıkıp ekonominin toparlanacağını, koronavirüsün ortadan kalkacağını ve ekonomilerin rahatlayacağını söylemişlerdi. Koronavirüs aşısının bir anda bulunamayacağı çok net belliydi. Bilim adamları 2020 yılının sonunda salgının artabileceğini söylüyorlardı. Haliyle ekonomik gelişmeler de buna bağlı olarak yorumlanmalıydı. Objektif bakılsaydı ekonomiler bu kadar dibe vurmazdı.” dedi.

TÜRKİYE'NİN BÜTÇE AÇIĞI 250 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR!

Türk ekonomisinin mevcut durumunu değerlendiren Selçuk Geçer, “Koronavirüs sürecinde ekonomilerin bir anda düzelmesini beklemek saflıktan öteye bir beklenti olmaz. Pandemi nedeniyle Türkiye'nin turizm gelirleri azaldı, yurt dışından gelen dövizler çok düşük miktarlara düştü, itahalatımız arttı, ihracatımız dip yaptı. Tüm bunlar cari açık gibi büyük bir problemi ortaya çıkardı. Türkiye'nin bütçesi zaten bozulmuştu ama pandemi ile beraber bütçe açığı 250 milyar dolarlara koşuyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI DOLAR KARŞISINDA TUTUNAMAYACAK HALE GELDİ

Türk lirasının oldukça zayıfladığını belirten Selçuk Geçer, “Türkiye'de çok ciddi bir döviz açığı oluştu. Dolar rezervleri yok denecek kadar azaldı. Geçmiştye yapılan hatalar nedeniyle swap anlaşmaları da yapılamadı. Çin ile swap anlaşması yapıyorsunuz ama dolar alamıyorsunuz, Katar ile swap anlaşması yapıyorunuz dolar alamıyorsunuz. Artık işin son noktasına gelindi ve Türk lirası dolar karşısında tutunamayacak bir pozisyona girdi.” şeklinde konuştu.

KEFEN PARAMIZI BİLE HARCADILAR!

Türkiye'nin yanlış bir para politikası uygulanığını ifade eden Selçuk Geçer, “Dolar kuru ile mücadele edemeyeceğini anlayan Hazine ve Maliye Bakanı televizyonlara çıkıp “dolara ben bakmıyorum kardeşim” dedi. Dolara bakmıyor çünkü geçtiğimiz dönemlerde dolara o kadar çok baktılar ki 180 milyar dolarlık harcama yapmak zorunda kaldık. Bu parayı sadece doları baskılayabilmek için kaybettik. Hem Hazine'nin hem de Merkez Bankası'nın içi boşaldı. Öyle bir boşaldı ki kefen parası denilen ihtiyat akçesini bile harcadılar. Para suyunu çekince şimdi söylemler değişti. Keşke bu söylemleri 1 yıl önce değiştirseydiler de 180 milyar dolarımız buhar olup uçmasaydı.” dedi.

DOLAR 16 TL OLACAK!

Uçuk tahminleri ile nam salan ancak bu tahminleri genelde gerçekleşen ekonomist Selçuk Geçer, “Dolar kuru bu saatten sonra durdurulamayacak. Zaten durdurulmak da istenmiyor. Faizleri yükseltmenin bile çare olmadığını ve bu saatten sonra bunu yapmanın bütçeyi delmek olacağını gördüler. Doların düşmesini beklemeyin aksine agresif hareketler görülebilir. Hedeflenen turizm gelirleri gelmedi. Cari açık artacak ve bu çevrilemezse devalüasyon olacak. Ya dövizi gözden çıkaracaksınız ya da bütün sistemi yıkıp batacaksınız. Doların 8 TL'yi aşacağına dair beklentim bir falcılık değildi. Şimdi bir krize ihtiyaçları var. Doları tutamıyorlar. Rahip krizi gibi bir gerginlik yaşayacağız ve kurda devalüasyon olacak. Türkiye'nin dış politikadaki gündemini takip edenler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklar. Doları böyle bir kriz içerisinde 16 TL'ye giderken göreceğiz. Bugüne kadar söylediğim çok şeye olur mu dediler ve sonuçta oldu. Şimdi bu da olacak. Gram altın daha 280 TL'ydi ve 500 TL olacak dedim oldu. Doları da 16 TL olarak göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com