Türk ekonomisi bu hafta perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısına kilitlendi. Bu toplantıda alınacak olan faiz kararı ekonomik göstergelerin tamamını derinden etkileyecek. Türk lirasının dolar kuru karşısındaki hareketinde belirleyici olacak faiz kararı öncesinde ünlü ekonomist Selçuk Geçer değerlendirmeler yaparak dolar kuruna yönelik tahminlerde bulundu.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPAMAZ

Merkez Bankası'nın faiz kararına dair öngörüsünü paylaşan Selçuk Geçer, “Merkez Bankası faizleri arttırmak zorunda ama faizleri arttırabilir mi? Bence faiz arttırımı yapamaz. Eğer 100-150 baz puan faiz arttırırsa doların yükselişini engelleyemez. Sadece yükselişi birazcık yavaşlatabilir. Burada faiz arttırımının sembolik bir anlamı var. Merkez Bankası yatırımcıya ben faiz arttırıyorum bundan sonra da arttıracağım dolara yüklenmeyin mesajı içermektedir.” dedi.

KONUT SEKTÖRÜ DİBE VURUR!

Yaşanacak bir faiz artırımının konut sektörünün dibe vurmasına neden olacağını söyleyen Selçuk geçer, “Merkez Bankası faiz arttırımı konut sektörünü çok derinden yaralar. Son aylarda konut sektöründe düşüş yaşandı. Faizlerin biraz daha arttırılması demek konut sektörünün tamamen dip yapması anlamına gelecek. Bunu göze alamazlar.” ifadelerini kullandı.

BANKACILIK SEKTÖRÜ ZOR DURUMA DÜŞECEK!

Bankaların oldukça zor durumda bulunduğunu söyleyen Selçuk Geçer, “Faiz artırımı bankacılık sektöründe riskleri arttırıp batık kredilere yol açacak. Bankalar kredi vermeyi zorlaştıracaklar ve mevduat da toplayamayacaklar. Her ne kadar faizleri arttırsalar da doların ve altının seviyesine ulaşamayacaklar ve mevduat çekemeyecekler. Bu ciddi bir piyasa daralması anlamına gelir.”şeklinde konuştu.

AGRESİF BİR FAİZ ARTIRIMI SİYASETEN MÜMKÜN DEĞİL

Merkez Bankası'nın ciddi bir faiz artırımı yapmasının siyaseten mümkün olmadığını söyleyen ekonomist Selçuk Geçer, “Merkez Bankası çok agresif bir şekilde bir anda 500-600 baz puanlık faiz artırımına gider mi? Bunun üzerine konuşmak gerekir. Doları frenlemek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Böyle bir faiz artırımı ile dolar kurunu sabitleyebilirsiniz. Ancak bu kararı siyaseten Merkez Bankası alamaz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faize karşı duruşunu biliyoruz. Agresif bir faiz artışı olmayacaktır. 100-150 bazlık faiz artışının da bir anlamı olmayacak.” dedi.

DOLAR KURU 8,30 TL'Yİ ZORLAR!

Dolar kurunun faiz kararında etkilenmesine dair tahmini rakam vererek açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kurunun şu andaki seviyesine dikkat etmek gerkeiyor. Merkez Bankası 100-150 baz puan faiz artırımı yaparsa dolar kuru bundan ciddi anlamda avantaj sağlar. 1-2 hafta içerisinde 8,20 TL civarında bir dolar kuru görebiliriz. Merkez Bankası faiz artırımı yapmaz ve faizleri sabit tutarsa cuma gününden itibaren dolar kurunu 8 TL'nin üzerinde görürüz ve gelecek hafta da 8,30 TL'nin zorlandığına şahitlik ederiz.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com