İsbilgisi.com / Türkiye'nin sıkıntılı ekonomik sürecinde doğru analizler yapması ile 2020 yılının en dikkat çekici ekonomistleri arasında gösterilen Selçuk Geçer son değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. BDDK'nın bugün açıklamış olduğu bazı kararları yorumlayan Selçuk Geçer, “BDDK'nın taksit kısıtlamalarından sonra bundan sonraki süreçte KOBİ'lerin ve esnafın ayakta kalma ihtimali neredeyse yok. Reel sektörün batması tek başına reel sektörün batması anlamına gelmiyor. Bu aynı zamanda batık kredilerin artması ve büyük bir finansal krizin çıkmasına neden olacak. Dolayısıyla bankacılık sektöründe de çok büyük krize girilmesi anlamına da geliyor.” dedi.

DOLAR KURU 15 TL – 16 TL OLABİLİR!

Dolar kurunun bir anda 15 TL – 16 TL seviyelerine gelebileceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Şu anda 7,65 TL seviyesinde bir dolar kuru var. Dolar kururunu 5 kuruş, 10 kuruş, 20 kuruş aşağıya çekersiniz ama bu öyle bir kriz yaratır ki bir anda 15 TL, 16 TL seviyesinde görürsünüz. Neye uğradığınızı şaşırırsınız. Çünkü Türkiye'nin kırılganlıkları her geçen gün artıyor. Yanlış üzerine yanlış yapıyorlar. Daha önce de BDDK taksit kısıtlamasına girmiş ve piyasa kilitlenmiş sistem çökmüştü. Şimdi yine aynı tabloyu göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

OTOMOBİL FİYATLARINI İKİNCİ EL PİYASASI BELİRLEYECEK!

BDDK tarafından taşıt kredileri ile alakalı alınan kararın otomobil sektöründe büyük bir kriz çıkaracağını iddia eden Selçuk Geçer, “BDDK'nın bir diğer kararı taşıt kredileri ile alakalı oldu. 300.000 TL'nin altındaki taşıt kredilerinde en uzun vade süresi 48 aydan 36 aya indirildi. Zaten Türkiye'de en çok satılan taşıtlar 200.000 TL ile 300.000 TL arasında bulunuyor. Bu araçları almak için insanlar uzun taksitlere giriyorlardı. Genel olarak da bu araçlar iş yerlerinde kullanılıyordu. Bu uygulamanın devreye girmesiyle pek çok insan ve şirket araç alamaz hale gelecek. Otomobil sektöründe çok ciddi bir talep düşüşü yaşanacak. Zaten sıkıntı yaşanıyordu bu sıkıntılar çok daha yüksek noktaya ulaşacak. Bunu gören üreticiler ise araç üretmekten vazgeçecekler. Yurt dışından araç getiren firmalar ise stoklama yoluna gitmeyecekler. Talebe göre sipariş verecekler. Bu da sıfır kilometre otomobil satın almak için 4-5 ay beklemek anlamına gelecek. Bu durumda yan sektör olan ikinci el otomobil piyasasına talepler yönlenecek. Otomobil fiyatlarını ikinci el piyasası belirleyecek. Sıfır kilometre araç misalen 300.000 TL ise ikinci el piyasasında 320.000 – 330.000 TL olacak. İkinci el araç fiyatları kontrolsüz bir şekilde artacak.” şeklinde konuştu.

YÜKSEK FAİZ, YÜKSEK DÖVİZ, YÜKSEK ENFLASYON SARMALI İÇERİSİNDEYİZ!

Atılan yanlış adımların bir bedeli olacağını ifade eden Selçuk Geçer, “KOBİ'lerin ve esnafların batması sonucunda bankacılık sektöründe büyük bir finansal kriz ortaya çıkacak. Batık kredileri tahsil edemeyecek olan bankalar para politikalarını yeniden değerlendirmek zorunda kalacaklar. Ancak en yüksek etki döviz fiyatlamasında olacak. Bugün 7,50 – 7,60 seviyelerinde doları tutuyoruz diyenler o gün eyvah biz ne yaptık diyerek kafalarını duvarlara vuracaklar. Bu adımları sadece doları baskılayabilmek için atıyorlar. Bundan sonraki süreçte yüksek faiz, yüksek döviz ve yüksek enflasyon sarmalının içerisine girmiş durumdayız.” dedi.