Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Duyurdu! Ticari Deneme Seferleri Başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Samsun ile Sivas'ın Kalın ilçesi arasındaki demir yolu hattında modernizasyon çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu'nun bilgilendirmesine göre Samsun – Sivas Kalın hattında yarın ticari deneme seferleri başlayacak.

EKONOMİ 03.05.2020 - 13:32 03.05.2020 - 13:32

Türkiye'nin ilk demiryolu hatlarından olan Samsun – Sivas Kalın demir yolu 29 Eylül 2015'te modernizeedilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı. Yapılan çalışmaların ardından Samsun – Sivas Kalın demir yolu hattı yeniden ulaşıma açılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Samsun – Sivas Kalın demiryolu hattının alt ve üst yapısının tamamen yenilendiğini belirterek, “Türkiye'nin en büyük demiryolu modernizasyon projesini tamamlayarak deneme seferlerini bşalatmıştık. Test sürüşlerini yaptık ve seferde 500 ton yük taşınıyor. Şimdi 4 Mayıs Pazartesi günü ticari deneme seferlerine başlıyoruz. Modernizasyon çalışmaları sırasında 40 tarihi köprüyü de restore ettik.” dedi.

Yapılan çalışmalarda demiryolu alt yapısının platform genişliği 6,7 metreye geliştirildi. 12 tünel de iyileştirme çalışmaları yapılarak yenilendi. Samsun – Sivas Kalın demiryolu hattında ray, travers, balast ve makas üst yapısı tamamen değiştirildi.

Modernizasyon çalışmaları neticesinde Samsun – Sivas Kalın demiryolu hattının kapasitesi de yarı yarıya arttırıldı.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@