Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bayram mesainde Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Elmadağ Şantiyesi'ne giderek incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu burada yaptığı açıklamada Ankara ile Sivas arasındaki mesafenin 12 saatten 2 saate ineceğini söyledi.

YHT ANKARA - SİVAS ARASINDA SAATTE 250 KM HIZLA GİDECEK

Ankara – Sivas hattında 393 kilometrelik bir projenin yapımına devam edildiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Bu projenin tamamlanmasıyla iki şehir arasında hizmet verecek olan elektrikli ve sinyalli yüksek hızlı tren saatte 250 kilometre hıza ulaşabilecek. İki etap halinde devam eden inşaat çalışmaları Kayaş – Yerköy arasında 151 kilometre ve Yerköy – Sivas arasında 242 kilometre şeklinde inşa ediliyor.” dedi.

8 İSTASYONDA HİZMET VERİLECEK

Ankara – Sivas arasında çalışacak olan yüksek hızlı trenin güzergahı ile alakalı olarak da bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Yeni bir güzergah oluşturuyoruz. Planlamamıza göre hat üzerinde 8 istasyon bulunacak. Bu istasyonlar Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas'ta olacaklar.” ifadelerini kullandı.

TÜNELLER VE VİYADÜKLER BÜYÜK ORANDA TAMAMLANDI

Ankara – Sivas YHT hattı ile alaalı olarak teknik bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, “Bu hat üzerinde 49 adet toplam 66,08 kilometre uzunluğunda tüneller bulunacak. Biz şu ana kadar 63,3 kilometrelik tünel kazısını tamamladık. Ayrıca 56,86 kilometrelik mesafede de tünel kaplamasını bitirdik. Ayrıca yine bu hat üzerinde toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 viyadük bulunacak. Ekiplerimizin fedakar çalışmaları ile sadece 2 viyadükte 252 metrelik tamamlanmamış alanımız kaldı.” dedi.

Öte yandan Bakan Karaismailoğlu, tüm şantiyelerde koronavirüs tehdidine yönelik alınan önlemlere uyulduğuna ve herhangi bir problemin yaşanmadığına dikkat çekti.

isbilgisi.com