Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Açıkladı! Milli Elektrikli Tren İçin Tarih Netleşti!

Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) tarafından üretilen milli elektrikli tren ile alakalı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Sakarya'da bulunan fabrikada incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu 30 Ağustos'ta milli elektrikli trenin ray testleri ve yol testleri yapılacağını ardından da yolcu taşımaya başlayacağını söyledi.

EKONOMİ 15.06.2020 - 11:16 15.06.2020 - 11:16

Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) tarafından üretilen milli elektrikli tren ile alakalı olarak çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Sakarya'da bulunan fabrikada yerinde inceledi. Bakan Kaismailoğlu 30 Ağustos'tan itibaren milli elektrikli trenin raylara ineceğini söyledi.

MİLLİ  ELEKTRİKLİ TREN 30 AĞUSTOS'TA RAYLARA İNİYOR

Yerli ve milli sermaye ile üretilen milli elektrikli tren maksimum 160 km hıza çıkabilecek. TÜVASAŞ yılda 240 adet gövdeli araç üretme kapasitesine ulaştı. 30 Ağurstos'tan sonra deneme amaçlı raylara inecek olan tren Türkiye'nin ilk üretimi olacak.

Konu hakkında açıklama yapan Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye için çok önemli bir projenin bitirilmesinin arefesindeyiz. İlk defa ülkemizde yerli ve milli elektrikli bir tren üretiliyor. Büyük bir çalışmanın ürünü olan yerli trenimizi raylara 30 Ağustos'ta indireceğiz.” dedi.

TRENLER KLİMA VE KAMERALARLA DONATILDI

Yerli elektirkli tren hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Milli elektrikli trenimizin hızı saatte maksimum 160 km olacak. Ayrıca saatte 225 km'ye çıkabilecek hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor. Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforuna öncelik verdik. Engelleri vatandaşlarımız için trenlerimizde özel bölümler olacak.Klima ve kamera sistemleri ile trenimizi son sistem konforlu hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin milli elektrikli treni için yapılan çalışmalardan bahseden Bakan Adil Karaismailoğlu, “Koronavirüs sürecinde çalışmalarımızı sekteye uğratmadık. 18 yıldır demiryollarında milli sanayiyi oluşturmak için büyük bir mücadele veriyoruz. Çok önemli sonuçlar almaya başladık. İnşallah bunların devamını getirip demiryollarımızı kendi trenlerimizle çalışır hale getireceğiz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com