Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Açıkladı: İptal Edilen Uçuş Seferlerinin Bilet İadesi Yapılacak! Bilet Ücret İadesi Ne Zaman Yapılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere ek olarak yurt içi ve yurt dışı uçuşlarının ertelenmesine karar verilmişti. Bu süreç içerisinde bilet alan vatandaşların ücret iadelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Ulaştır Bakanı çok merak edilen sorulrı yanıtlarken iadeler için tarih verdi.

EKONOMİ 21.04.2020 - 15:10 21.04.2020 - 15:10

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında hem yurt içi hem de yurt dışı uçuş seferleri iptal edildi. Henüz uçuşların başlaması da pek mümkün görünmüyor. Özellikle yurt dışı uçuş seferlerinin uzun bir süre daha yapılmayacağı ifade edilmişti.

Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuş seferlerinin iptal edilmesinin ardından daha önce alınan biletlerin akıbetinin ne olacağı merak konusu olmuştu. Pek çok hava yolu firması tarafından bilet iadelerinin yapılacağı müjdesi verildi. Bu süreç içerisinde bilet iade ücretlerinin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Açıklama Yaptı

Merak edilen soruya karşılık Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilk kez net bir tarih verdi. Açıklamalarında ‘Bir süredir gelen sorular üzerine  Havayolu Yolcu Hakları yönetmeliği üzerinde birtakım değişiklikler yaptık. Uçak firmalarının bilet iade ücretlerini vermemeleri gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Biletleri açık bilete çevirmek mümkün olduğu gibi 6 ay içerisinde sorunsuz olarak kullanılabilecek. Ancak bilet ücretini almak isteyen vatandaşlarımız şikayetlerini dile getirerek gerekli firmalardan ücret iadesini gerçekleştirebilecekler. Uçuşlara başlamalarının hemen ardından iki aylık süreç içerisinde tüm ücretler vatandaşlara ödenecek’ dedi.

Henüz uçuşların ne zaman başlayacağı konusunda bir çalışma yapılmadığının da altı özellikle çizilmiş oldu.