Ana Sayfa DÜNYA Ukrayna’da Seçim 2. Tura Kaldı

Ukrayna’da Seçim 2. Tura Kaldı

Ukrayna da devlet başkanı seçimleri için 2. tur seçimleri yapılacak.

5
0
Paylaş

Ukrayna’da dün devlet Başkanlığı seçimleri yapılmıştı. Ülke genelinde yüzde 62 civarında bir katılım ile seçimler yapıldı ve yerel saat 09 30’a sandıkların %55’i açıldı. Açılan Sandıklara göre Vladimir Zelenskiy yüzde 30,23 ile birinci, mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise yüzde 16,57 ile 2. Sırada.

Ukrayna’da yapılan Merkez için Komisyonu devlet Başkanlığı seçimlerinde favorisi olan eski başbakanın görevi yürüten Yuliya Timoşenko’nun kazandığı oy oranı ise yüzde 13,10 oy alarak şaşırttı. Toplamda 39 adayın yarıştığı devlet Başkanlığı seçimlerinde eski Başbakan şu anda 3. sırada yer alıyor. Yüzde 50’nin üzerinde oy alan olmaması durumunda 2. tur seçim en çok oy alan iki aday tekrardan yarışacak.

Devlet Başkanlığı seçimlerinde toplamda 39 aday katılmıştı. Çıkan ilk sonuçlara göre komedyen Vladimir Zelenskiy yüzde 30,4 oy alarak birinci, mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise yüzde 17,8 oy oranı ile 2. sırada yer alıyor çok büyük ihtimalle herhangi bir adayın yüzde 50’nin üzerine oy alamayacağı garanti. Böylelikle en fazla oyu alan iki aday devlet başkanı olabilmek için tekrardan referanduma girecek. Son ikiye kalan adaylar 21 Nisanda 2. turda tekrardan yarışacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here