Ana Sayfa DÜNYA Ukrayna Bugün Sandığa Gitti

Ukrayna Bugün Sandığa Gitti

Ukrayna devlet başkanlığı için oy kullandı.

5
0
Paylaş

Ukrayna’da seçmenler 39 aday için sandığa gitti. Devlet başkanlığı seçimi için oy kullanan Ukraynalılar toplamda 199 seçim bölgesinde 29888 sandıkta oy kullandı.

Seçimlerde toplam 29.767.000 seçmen oy kullanacak. 5 milyon insanın yaşadığı Dombas bölgesinde ve Kırım’da halk sandık başına gitmeyecek seçimlerde yarışın 39 aday eğer yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa en çok oyu alan iki aday 21 Nisan’da yapılacak 2. turda tekrar Devlet Başkanlığı için yarışacak.

Şu anda mevcut başkan Petro Poroşenko’nun yeniden aday olduğu seçimde Poroşenko’nun yanı sıra oyuncu ve komedyen Vladimir Zelenskiy ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun ismi ön plana çıkıyor. Yapılacak oylama ile birlikte eğer herhangi bir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa en fazla oy alan iki aday 21 Nisan’da yapılacak 2. tur seçim devlet başkanı olabilmek için tekrardan yarışacak.

Toplamda 39 aday devlet başkanlığı için oy bekliyor. Ukraynalılar devlet başkanını belirlemek için 199 seçim bölgesinde 29.000 üzerinde sandıkta oy kullanacak. Kırım’ın Rusya tarafından yasadışı ilan edilmesi ile birlikte Dombas bölgesinde ayrılıkçı hareketler başlamıştı yapılan 2 dev seçimlerinde oy verme işlemleri yerel saat 8’de başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here