Koronavirüs salgını küresel bir kriz haline gelmişken ülkemizde de etkilerini en aza indirmek ve salgının kontrolden çıkmasını engellemek için çeşitli tedbirler alınıyor. Uzmanlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiğini ancak çıkılırsa virüsün yayılmasını engellemek için maske takılması gerektiğini öneriyorlar. Yapılan uyarılar sonrasında maske fiyatlarının artması, stokların bitmesi çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden olmuştu. Hükümet virüsle mücadele kapsamında destek vereceğini açıklarken maske yardımı hakkında da detay verdi.

E devlet üzerinden yapılacak maske başvurusu ile birlikte her hafta 65 yaş altı ve 20 yaş üzeri vatandaşlara 5 adet maske yardımının ücretsiz yapılacağı belirtilmişti. İstanbul Eczacı Odası ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan ortak görüşmelerde beklenmedik bir karar alındı.

İstanbul’da Ücretsiz Maskeler Eczanelerden Alınabilecek

Yapılan ortak görüşmeler sonrasında İstanbul Eczacı Odası açıklama yaptı. İstanbul genelinde maskelere daha hızlı ulaşabilmek için eczanelerde dağıtılmasına karar verildiği öğrenildi. Bu karar kısa sürede tartışmalara neden oldu. Evde kalmanın önemli olduğu ve art arda uyarıların yapıldığı son dönemlerde, maskelerin eczaneden alınacak olmasının vatandaşları dışarı çıkmak zorunda bırakacak bir uygulama olduğu konuşulmaya başlandı.

Eczaneler bu süreçte sadece bir depo üzerinden 500 adet maske talebinde bulunabilecekler. Talepler Bakanlık incelemesinde olacağı için depo üzerinden yapılacak siparişler son derece önemli. Uygulama için eczanelere maske gönderimi başladı. Tüm eczanelere gönderim tamamlandıktan sonra 10 günde bir yapılacak maske dağıtımı başlayacak