Ücretsiz Maske Sorunu Eczaneleri Zorluyor! Ücretsiz Maskeler Ne Zaman Vatandaşa Dağıtılacak? Telefonu Olmayan Vatandaş Nasıl Maske Alacak?

Koronavirüs salgını devam ederken devlet ücretsiz maske dağıtımı için kolları sıvadı. Eczanelerden alınacak maske süreci tam bir muamma haline geldi. Telefonu olmayan, kod gelmeyen vatandaşlar nasıl maske alacak? Eczacılar bu süreçte vatandaşları uyarıyorlar. İşte detaylar...

GÜNDEM 17.04.2020 - 14:33 17.04.2020 - 14:33

Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere göre vatandaşın sokakta maske takması zorunlu hale getirildi. Bunun üzerine kara borsaya düşen maskeler, fırsatçılar nedeniyle hızla artan fiyatlara devlet müdahalede bulundu. Maske satışının yasaklanmasına ve vatandaşa ücretsiz maske dağıtılmasına karar verildi.

PTT aracılığıyla vatandaşların evlerine dağıtılması beklenen maskeler için karar değiştirildi ve ardından vatandaşların başvuruları sonrasında gelecek kodla birlikte eczanelerden almalarına karar verildi. Başvurular ise e devlet üzerinden yapılıyor. Başvuruları haftalar öncesinde yapmalarına rağmen pek çok vatandaşa maske mesajı gelmediği belirlendi.

Maske Dağıtımı Ne Zaman Tamamlanacak?

İstanbul ve Ankara’da eczanelerden vatandaşlara 10 günde bir verilecek 5 adet maskenin dağıtımı başladı. Eczacılar vatandaşları mesaj gelmeden eczanelere gelmemeleri konusunda uyardılar. Sisteme kodla giriş yapılacak olan maske dağıtım süreci için henüz pek çok eczane ellerine ulaşması beklenen maskelerin dahi gelmediğinden şikayetçiler!

Henüz pek çok ilde ücretsiz maske dağıtımı başlamadı. Antalya Eczacılar Odası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında il genelinde eczanelerde maske dağıtımının Pazartesi günü başlayacağı belirlendi.

Telefonu olmayan ya da kendi üzerine hattı bulunmayan vatandaşların bu süreçte nasıl başvuru yapacakları merak konusu oldu. Bazı illerde vatandaşların yaşadıkları sorunlar üzerine yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Maske alamayan ve telefonu olmayan vatandaş eczaneye kimlik bilgilerini verecek. Sisteme kimlik bilgileri ile yapılacak giriş sonrasında maske verilebilecek. Yakın zamanda ülke genelinde  bu sistemin benimsenmesi bekleniyor. Maske dağıtımının ne zaman tamamlanacağı ve tüm vatandaşlara ulaşılacağı ise henüz bilinmiyor.