Türkiye'de koronavirüsten korunmak amacıyla toplu bulunulan yerlerde maske takılması zorunluluğu devam ediyor. Marketler, pazar yerleri, toplu taşıma araçları gibi alanlarda maskesiz vatandaşlara izin verilmiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı karar gereği ülke çapında ücretli maske satışı yasaklandı. Vatandaşlar paraları ile bile maske alamıyorlar. Maskeler Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği arasında yapılan anlaşma gereği ücretsiz maskeler eczanelerden dağıtılıyor. Vatandaşlar ücretsiz maske alabilmek için cep telefonlarına Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen kodu eczanelere vermeleri yeterli oluyor.

Bir süredir uygulanan eczanelerden ücretsiz maske dağıtımı konusunda yeni düzenleme yapıldı. Eczanelerin iş yükünü oldukça fazla arttıran ücretsiz maske dağıtımı için yeni kurallar belirlendi. Yapılan son düzenlemeyle tüm vatandaşların ücretsiz maske temin edebilecekleri adres eczane olmaktan çıkarıldı.

Son düzenlemeye göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanlara eczanelerden ücretsiz maske verilmeyecek. Bu vatandaşlar kodları dahi olsa eczanelerden ücretsiz maske temin edemeyecekler.

Eczanelerden ücretsiz maske verilmeyecek olan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanlara ücretsiz maskeleri iş yerlerinden verilecek.

isbilgisi.com