Koronavirüs önlemler kapsamında sokağa maskesiz çıkmak yasak. Salgının yayılmasını engelleyecek olan maske kullanımı için hükümet harekete geçti. Fiyat artışları ve çeşitli fırsatçılıklarla birlikte eczanelerde ve çeşitli satış alanlarında satışı yapılan maskeler cep yakıyordu. Devlet harekete geçerek 20 yaş üzeri ve 65 yaş altı vatandaşlara 10 günde bir 5 adet maskenin ücretsiz olarak dağıtılacağını açıkladı. Bu süreçte eczanelerde paralı olarak yapılan maske satışı da yasaklandı.

Ücretsiz maske almak için e devlet üzerinden başvuru yapmak şart. Başvuruları yapan vatandaşlar, üzerinden 9 gün geçmesine rağmen maskelerin gelmemesi tartışmalara neden oldu. Maske almak için bazı işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Bu noktada yaşanan mağduriyetler vatandaşın şikayet etmesine neden oluyor.

Eczanelerden Maske Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara sırayla dönüş yapılıyor. Eczanelerden ücretsiz şekilde temin edilecek olan maskeler için vatandaşların cep telefonlarına mesaj gönderiliyor. Mesajda gönderilen kodlarla eczaneye giderek ücretsiz maskeler alınabiliyor.

Eczacılar her defasında vatandaşları, cep telefonlarına mesaj gelmeden eczaneye gelmemeleri konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Maske alabilmek için yapılan başvuru sonrasında cep telefonuna gelecek olan mesajın beklenmesi gerekiyor.

Maske Takma Zorunluluğu Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalarda 20 yaş altı genç ve çocuklarla, 65 yaş üzeri yaşlıların sokağa çıkmasına kısıtlama getirildiğini duyurdu. Diğer yaş grubu içinse mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiği ifade edildi. Bu süreçte marketlerde, toplu taşıma araçlarında, pazarlarda ve halka açık tehlike barındırabilecek yerlerde maske takma zorunluluğun getirildiği belirtildi.