Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ulusa sesleniş konuşmasında , maskelerin artık ücret ile kesinlikle satılamayacağı ve ücretsiz olarak e devlet üzerinden temin edilebileceği söylenmişti. Milyonlarca kişi ücretsiz maske alabilmek için e devlet'e yoğun başvuruda bulundu. Peki adım adım ücretsiz maske alabilmek için ne yapmak gerekiyor? detaylar haberimizde...

İlk olarak Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ortaklaşa almış olduğu ortak karar sonrasında ePTTavm üzerinde dağtımına başlanılan , ve daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrasında e devlet üzerinden dağıtılmaya başlanılan ücretsiz maskeye ilgi katlanarak devam ediyor.

Kararı duyan vatandaşlar ise ücretsiz maske dağıtımının nasıl ve nereden olduğunu internette araştırmaya başladılar. isbilgisi.com sitesi olarak adım adım sizlere başvurunun nasıl yapılacağını anlatacağız.

BAŞVURULAR e-DEVLET ÜZERİNDEN

İlk olarak basvuru.turkiye.gov.tr linkine giriyoruz.(TIKLAYINIZ)

Açılan sayfada ilk olarak kendi TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, cep telefonu numaranız ve gerçek adresinizi düzgün ve dikkatli olarak doldurmanız gerekiyor.

AİLE ÜYELERİ İÇİN DE MASKE TEMİN EDİLEBİLECEK

E devlet üzerinde yer alan başvuru formunda, Aile üyeleri için maske temin etmek isterseniz, Aile Bireyi ekle tuşuna kaç kişi eklemek isterseniz o kadar basıp,aile üyelerine ait bilgileri form üzerinden TC Kimlik numaralarını girerek onlara da ücretsiz maske temin edebilirsiniz.

GÜVENLİK ADIMINI DOĞRU GİRİNİZ

Formun en sonunda bir güvenlik adımı bulunuyor. Burada yer alan matematik sorusunu doğru yanıtlamanız gerekiyor. Eğer bir sorun yaşarsanız, başkalarından yardım alarak başvuruda bulnabilirsiniz. Bu adım mükerrer başvuruların önüne geçebilmek için önemli bir adımdır.

Bu karardan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bulunan kişiler yararlanamacaklardır. Bir siparişte her bir kişi için 5 adet ücretsiz maske istenebilmektedir.

isbilgisi.com