Yeni hazırlanan Torba Yasa ile koronavirüs süresince işyerleriyle sorun yaşayan, istekleri dışında ücretsiz izne gönderilen çalışanlar için bir dizi önlemler alındı. Ücretsiz izne gönderilen vatandaşlar için devlet tarafından ödemelerin yapılmaya devam edeceği ve maaş desteği verileceği ifade edilmişti. Karar sonrasında mecburi izne ayrılan çalışanlara verilecek destek açıklandı. Günlük 39 lira 24 kuruş olarak hesaplanan ödemeler kısa sürede tartışmalara neden oldu. İşçilerin bu miktarla faturalarını dahi karşılayamayacaklarının altı çizildi.

CHP tarafından hükümete gösterilen tepkiler çığ gibi büyüyor. Ülkede koronavirüs vakasının görüldüğü ilk andan günümüze kadar geçen sürede vatandaşların mağduriyetini çözecek, çalışanların hakkını karşılayacak doğru bir çalışmanın yapılmadığı ifade edildi.

‘Faturalar Nasıl Ödenecek?’

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın yeni Torba Yasa kanunundan çıkan 39 lira 24 kuruşluk işçi yardımını eleştirdi. Akın, ‘Salgın dönemi bittikten sonra ülkede tam bir trajedi yaşanacak. Bunun tek sorumlusu ise iktidar olacak. Verilen yardımın miktarı çok komik. 39 lirayla hangi fatura ödenir? Yaşamsal faaliyetler nasıl karşılanır? Bizim asıl önerimiz bu süreçte 3 ay boyunca talepte bulunan konutların elektrik ve doğalgaz faturalarının tamamen ücretsiz olmasıdır. Pek çok çalışanlarının normal maaşları kesildi ve ücretsiz izne gönderildiler. Bu insanların 39 lirayla geçinmeleri çok zor’ dedi.