Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan pek çok işveren kepenkleri kapattı. Üretimin pek çok noktada durma noktasına gelmesi üzerine işten çıkarmalar gündeme geldi. Hükümet tarafından süreç için alınan ekonmik destek paketi içerisinde 3 ay süre ile işten çıkarmalar yasaklandı. Bu süreçte işverenlerin zor durumda kalmamaları için çalışanlara ücretsiz izin verebilecekleri belirtildi.

Pek çok işveren çalışanlarını yasa kapsamında ücretsiz izne ayırdı. Para almadan izne çıkarılan çalışanlar ise bu süreçte ev geçimini nasıl gerçekleştireceklerini düşünüyorlar. Bununla birlikte devletten yeni bir destek için adım atıldı. Ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlara 3 y boyunca ödenek sağlanacak. Aylık 1172 lira olacak maaş kısa sürede tartışmalara neden oldu. Pek çok vatandaş bu miktarla faturalarını nasıl ödeyeceklerini ve geçimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünmeye başladılar.

Kötüye Kullanan İşvereni Şikayet Edebilirsiniz!

Türk İş Genel Sekreteri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara da önemli uyarılar yapıldı. Bazı işverenlerin kısa çalışma ödeneği başvurusu yapma hakkı varken kolaya kaçarak çalışanlarını ücretsiz olarak izne çıkardıkları belirlendi. Bu noktada çalışanlara büyük iş düşüyor.

Ücretsiz olarak izne çıkarılan vatandaşlar, işverenlerinin durumu kötüye kullandıklarını tespit etmeleri ve bu noktada kısa çalışma ödeneği başvurusundan faydalanmadıklarını anlamaları halinde sendikalara bildirmeleri konusunda uyarıldılar.

Sendikalara yapılacak başvuruların ardından bilgiler konfederasyonla paylaşılacak ve konu hakkında araştırmalar yapılacak. Durumun kötü niyetli olarak kullanıldığının anlaşılması üzerine ise yasal takip süreci başlatılacak. Böylece çalışanların mağdur edilmeleri engellenecek.