Koronavirüs pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Daralma yaşayan ve kepenk kapatan işverenlerse çareyi çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmakta buldular. Koronavirüs tedbirleri kapsamında meclisten geçen bir karar sonrasında çalışanların bu süreçte işten çıkarmaları yasaklandı ancak işverenlerin çalışanlarını ücretsiz olarak izne çıkarmalarının önü açıldı. Durumu kötüye kullanan ve ihlalde bulunan işverenlere büyük cezai yaptırımların uygulanması bekleniyor.

Kendi istekleri dışında ücretsiz olarak izne ayrılan çalışanlara hükümetin bu süreçte destek olacağı açıklanmıştı. Günlük 39 lira 24 kuruşluk aylık toplam 1172 liralık ücretsiz izin ödeneği planlandı. Verilecek ücretsiz izin ödeneğinin miktarı büyük şaşkınlığa neden oldu. Pek çok vatandaş verilen bu ödenekle ay sonunu getiremeyeceğini dile getirmişti. Şimdilerdeyse ücretsiz izin ödeneğinin altından farklı bir gerçek ortaya çıktı.

Ücretsiz İzin Ödeneği İşsizlik Fonundan Karşılanacak!

Ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara her ay verilecek olan 1172 liralık ödenekten damga vergisinin de kesileceği ve vatandaşın eline geçmeden paranın eriyeceği ortaya çıktı. Normal süreçte 3 4 bin lira maaş alan pek çok çalışan devlet desteği ile birlikte kesilen vergiler sonucunda ücretsiz izin desteği olarak sadece 1150 lira alabilecek.

Devlet tarafından verileceği söylenen bu ödeneğin aslında çalışanların kendi hak ettikleri işsizlik fonundan karşılanacağı ortaya çıktı. Gelecek dönemlerde işsiz kalma riskine karşı belirli bir süre kullanabilecekleri fonu şimdiden kullandıkları ve bu durumdan habersiz oldukları öğrenildi.

Gelecek dönemde işsiz kalmaları halinde işsizlik ödeneğine başvurduklarında ilk üç aylık maaşlarından yapılan kesintinin sebebi ücretsiz izin desteği olarak açıklanacak. Bu süreçte hükümet tarafından desteğin işsizlik fonundan alınacağı yönünde herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Zorluk çeken vatandaşın ilerdeki güvenceleri üzerinden kendilerini idare etmeleri bekleniyor.

isbilgisi.com