Koronavirüs salgının pek çok işveren, maliyeti azaltmak için çalışanları işten çıkarmak yerine ücretsiz olarak izne gönderdi. Maaş alamayan ve bu zor günlerde yeni bir işe giremeyen çalışanlar ise haklarının korunup korunmadığı konusunda çeşitli endişeler yaşamaya başladılar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde, ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara maddi destek sağlanacağı açıklanmıştı.

Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlar için verilecek olan 39 lira 24 kuruşluk yardım kısa sürede tepkilere neden oldu. Yardım paketinin ayrıntıları da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Bu süreçte vatandaşlara destek olmak için 62 maddelik bir paket hazırlandı.

Bütün İşçiler İş Güvencesi Kapsamında Olacak

Yeni uygulama ile birlikte ücretsiz izne çıkarmak sanıldığı kadar kolay olmayacak. Kısa çalışma ödeneği sistemi devreye sokulacak. Çalışanın izninin olması halinde ise ücretsiz izne çıkarılabilecek. Bu sistem işverenin durumu kullanmasını da engellemiş olacak. Ücretsiz izne çıkarılanlara verilecek günlük yardım miktarı kısa sürede tartışmalara neden olmuştu. Bunun üzerine çalışanların kıdem tazminatı gibi diğer haklarının akıbetini sorgulamasıyla diğer detaylar da açıklandı.

Kısa çalışma ödeneği almayan ve kapsam dışında kalan işçilere devlet desteği verilecek. Endişeye neden olan kıdem tazminatı hakkı korumaya alındı. Görüşmelerde genel sağlık sigortası priminin süreç içerisinde ödeneceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Bu durum bir eksiklik olarak ifade edilirken kısa sürede görüşülerek çözülmesi bekleniyor. Kıdem tazminatı hakkını bu süreçte saklı tutacak olan çalışanlar bir kayıp yaşamayacaklar. Bu yeni kararların sadece salgın dönemiyle kısıtlı tutulacağının altı özellikle çizildi.