Tütün Satış Yasağı Yarın Resmen Başlıyor! Hapis ve Para Cezası Var

Yarından itibaren geçerli olmak üzere tütün kullananlara kötü haber verildi. Tütün satışı resmen yasaklanırken caydırıcı olması için 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası da uygulanacak.

GÜNDEM 30.06.2020 - 23:30 30.06.2020 - 23:30

Sigara fiyatlarına gelen zamların ardından pek çok kişi çareyi tütün içmekte buldu. Daha ucuz olması sebebiyle son zamanlarda pek çok kişi tarafından tercih edilmeye başlandı. Sigara kağıtlarının içerisine tütün doldurularak yapılan satışlar için alınan bir karar sonrasında ise yasak getirilmesine karar verildi. Resmi Gazete’de yayınlanarak getirilen yasak sonrasında sürecin ise yarından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

6 Yıla Kadar Hapis Cezası Var!

Bu süreçte makaran içerisinde ya da sigara kağıdına sarılmış halde gerçekleştirilen tütün satışları resmen yasaklanmış oldu. Yasağa uymayanlar için de caydırıcı cezaların getirilmesi bekleniyor. Bu süreçte 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası da uygulanacak. Daha önceki yıllarda da benzer bir uygulamanın yapıldığı belirlendi. Yurt dışından yasa dışı yollarla ülkeye kaçak sigaranın getirilmesini engellemek ve bu süreçle mücadele etmek için bazı cezai işlemler uygulandı. Bunun sonuç vermesinin ardından satışlar yüzde 4 seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Tütün ürünlerinin vergi oranı da oldukça yüksek. 2019 yılında yapılan değerlendirmeler sonrasında sigaradan yaklaşık olarak 50 milyar lira değerinde bir ÖTV vergisinin elde edildiği ifade edildi. Son dönemlerde ise yasa dışı olarak satışı gerçekleştirilen tütün ürünleri sebebiyle sigara üzerinden elde edilen vergi kaybının 15 milyar lira civarında olduğu açıklandı. Bu durumu engellemek için ise cezai işlemler artırılmış oldu.

isbilgisi.com