Merkez üssü Kahramanmaraş depreminin meydana gelmesinin ardından çevre 10 ilde oldukça büyük bir yıkım meydana gelirken yaşanan bu deprem 45 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Depremde Gaziantep, Adana gibi iller başta olmak üzere 11 il etkilenirke  asrın felaketi olarak adlandırılan depremde 100 binin üzerinde kişi yaralandı. 

Kahramanmaraş merkezli deprem Türkiye'de derin bir yaranın açılmasına neden olurken yaşanan deprem felaketinin  ardından yıkılan binalarla ilgili soruşturma yürütülmeye devam ediyor. Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde Belediye Başkanı Ökkeş Kavak deprem nedeniyle enkaza dönen binalardan dolayı tutuklanmıştı. 

TUTUKLARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ!

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Kavak başkanlığı döneminde ruhsat verilen binaların yıkılmadığına yönelik konuşurken açıklamasında "Henüz yıkım sebebi belli olmamakla birlikte soruşturmanın tamamlanması ile söz konusu binanın yapımında herhangi bir demir eksikliği veya yanlış kum kullanımının olmadığı anlaşılacaktır. Başkanlığım döneminde ruhsat verilen binalarda bir can kaybı ve yıkım olmamıştır." ifadeleri kullanıldı. 

Belediye Başkanı Ökkeş Kavak adına yapılan paylaşımda Kavak'ın 10 akrabasının da depremde hayatını kaybettiği belirtilirken yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Yaralılarımıza da acil şifalar dilerim. Bu felakette Nurdağı İlçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nde 1997 yılında aile ve yakın akrabalarımın el birliği ile yapılan binanın yıkılması sonucu birinci dereceden yakınlarımdan 10 kişi hayatını kaybetmiştir.

Söz konusu binanın yapımında bulunmadığım bu binanın daha sonra ruhsatı vergi mükellefi olmam dolayısıyla benim üzerime çıkarılmıştır. Bu durum sadece yakınlarımın ricası üzerine olmuştur. Bu binadan dolayı şüpheli sıfatıyla ifadem alınmış olup, henüz delillerin toplanmaması nedeniyle tutuklama kararı verilmiştir. Ancak henüz yıkım sebebi belli olmamakla birlikte soruşturmanın tamamlanması ile söz konusu binanın yapımında herhangi bir demir eksikliği veya yanlış kum kullanımının olmadığı anlaşılacaktır'' ifadeleri kullanıldı.

10 AKRABASI HAYATINI KAYBETTİ!

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Ökkeş Kavak adına yapılan paylaşımın devamında ise şu ifadeler yer aldı;

Aşırı Sıcaklar alarma geçilmesine neden oldu! İSKİ o abonelikleri durdurdu Aşırı Sıcaklar alarma geçilmesine neden oldu! İSKİ o abonelikleri durdurdu

Öyle ki belirttiğim üzere söz konusu bina akrabalarım arasında oturmak için yapılan binadır. Kaldı ki bina benim tarafımdan yapılmamış olup, bağımsız bölüm sakinlerine sorulduğunda da gerçek durum ortaya çıkacaktır. Göreve geldiğim tarihten sonra herhangi bir şekilde müteahhitlik yapmadığım gibi müteahhitlik yapan kişi ve kuruluşlarla da ticari anlamda bir iş birliğim ve ortaklığım da bulunmamaktadır. Nurdağı'ndaki müteahhitlerle ilgili yapılan soruşturmalarla tutuklanmam arasında da herhangi bir ilişki ve bağlantı bulunmamaktadır.

Belirtmem gerekir ki söz konusu soruşturmanın görevimle ilgisi ve alakası yoktur. Belediye Başkanlığım döneminde kurumumuzun ilgili birimince ruhsat verilen binalarda bir can kaybı ve yıkım olmamıştır. Belediye başkanlığı görevim ile ilgili şüpheli veya herhangi bir sıfatla hakkımda açılan bir soruşturma da bulunmamaktadır. Hal böyle iken; söz konusu felakette meydana gelen yıkım sonrası can kayıplarımız ve yaralılarımızın acısını yaşarken bir kısım art niyetli kişilerin gerek sosyal medya ve gerekse yazılı basında algı operasyonu yaparak şahsım hakkında yalan haber ve iftiralarda bulunduğu görülmektedir. Bu art niyetli kişilerle ilgili yasal haklarımı kullanarak suç duyurusunda bulunacağımı ve bu kişilerden Yüce Türk Adaleti önünde hesap soracağımın bilinmesini kamuoyuna saygıyla duyururum."