Ana Sayfa TEKNOLOJİ Türkler Dövizden Dolayı Telefon Alamıyor

Türkler Dövizden Dolayı Telefon Alamıyor

Türk vatandaşları artan döviz ve enflasyondan dolayı orta ölçekli telefonlara yöneliyor.

228
0
Paylaş

Yapılan araştırmalara göre Türk kullanıcılar akıllı telefon almayı bıraktı. Yüksek döviz kurları ve enflasyonla birlikte Türkler artık daha orta ölçekli akıllı telefonları almaya başladı.

Akıllı telefon pazarı giderek büyümeye devam etse ve yepyeni telefonlar çıksa da Türkiye pazarında akıllı telefon satışında bir daralma söz konusu 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmalar ve enflasyon sorunu ile birlikte yüzde yirmi bir daralma gerçekleşti.

Ayrıca akıllı telefon ve bilgisayar satışlarındaki taksit seçeneğini daralması ile birlikte de çok ciddi bir darbeye uğramış oldu. Pazar araştırmalarında faaliyet gösteren bir firma tüketici teknoloji ürünlerine yönelik verileri analiz etti. 2018’in 4. çeyreğinde yüzde yirmi oranında daralma yaşandı ve sektör 5,7 milyon TL seviyelerine kadar geriledi. Akıllı telefon pazarı da aynı dönemde yüzde yirmi bir küçülme yaşadı.

Elde edilen raporda televizyon verileri de var 2018’in dördüncü çeyreğinde 2 milyar TL olan televizyon satışları 2017’nin aynı dönemine göre aynı seviyede kaldı sektörde sadece büyüme gerçekleştiren televizyon kategorisi oldu ultra yüksek çözünürlüklü televizyonların 2018’in 4 çeyreğinde %52 seviyelerine geldi. Bir önceki yıl ise %48 de kaldı açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here