Dünyada koronavirüs nedeniyle ekonomik hayat felç olurken bu durum salgın sonrası yapılanma hakkında özellikle Avrupa iş dünyasına büyük dersler verdi. Otomotiv sektörünün Çin'e mahkum olduğu gerçeği ortaya çıkarken Avrupa'nın dev firmaları artık bu mahkumiyetin sona ermesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardılar.

Parça tedarik konusunda yeni bir kaynak arayışında olan Avrupa'nın karşısına Türkiye seçeneği çıkıyor. Avrupalı üreticiler Türkiye'nin salgın hastalıktan etkiklenmemesi, üretimin tamamen durmaması, çok güçlü bir sağlık sistemine sahip olunması ve Avrupa'ya çok yakın olması gibi avantajları nedeniyle Türkiye'yi tercih edebilirler. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca da bu yönde beklenti içerisinde olduklarını açıkladı.

Avrupa'nın dev otomotiv firmalarının Çin ile olan parça tedarik konusundaki anlaşmalarını iptal edeceği ifade ediliyor. Avrupa'da bazı firmalar Çin'den parça tedariği konusunda çalıştığı firmalarla 2 ay iletişim kuramadılar. Üretimler durmak zorunda kalınca daha koronavirüs Avrupa'ya ulaşmadan sektör çöktü. 2020 yılının toplam zararı ise milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Öte yandan Türkiye'deki otomotiv sektörü uzmanları ülke olarak salgın sonrasına hazırlanılması gerektiğinin altını çizdiler. Gerekli yasal düzenlemelerle Avrupa'nın otomotiv fabrikalarının parça tedarik edeceği Türkiye sanayi yatırımlarında tarihi bir adım atabilir. 2020 yılının ikinci yarısına bu anlamda hazırlık yapabilen bir Türkiye'nin salgın sürecinin en kazançlı ülkesi haline geleceği ifade ediliyor.

isbilgisi.com