Türkiye'ye yabancı yatırımcıların son dönemde göstermiş olduğu büyük ilgi meyvelerini vermeye başladı. Çeşitli teşvik programlarından yararlanan yabancı yatırımcılar için Türkiye önemli bir yatırım alanı haline geldi. Son olarak Çinli dünya devi Oppo, Türkiye'de üretim tesisi kurmak istediklerini açıklamışlardı. Türkiye'de akıllı telefon üretip tüm Avrupa'ya satmayı düşünen Oppo ile alakalı son gelişmeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.

1000 KİŞİYE İŞ İMKANI!

Türkiye'nin bir üretim üssü olması için büyük potonsiyeli bulunduğunu söyleyen Bakan Mustafa Varank, “Oppo dev bir üretim tesisini ülkemizde kurup faaliyete başlayacak. Burada 1000 kişiye istihdam alanı açılaca. 1000 vatandaşımız Oppo'nun üretim tesisinde iş imkanı bulacak. Bu hamlenin Oppo ile sınırlı kalmayacağını düşünüyoruz. Uzakdoğu'daki küresle telefon üreticilerinin Türkiye'ye büyük bir ilgisi var.” dedi.

TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ OLDU!

Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyleyen Bakan Mustafa Varank, “Çok sayıda dünya devi teknoloji firması Türkiye'ye yatırım yapmak için sıraya girmiş durumdalar. Oppo ile bir süredir görüşüyorduk. İlk adımı onlar atarak ülkemizde üretim tesisi kurmak için harekete geçtiler. Bu tesisin nerede yapılacağına kadar tüm planlamalar hazırlandı. Akıllı telefon üretiminde çok önemli bir hamle yapılacak. Başka firmalar da var. Ayrıca yerli firmalarımız da akıllı telefon üretmek için bize başvurup teşvik belgesi almaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

Oppo'nun 1000 kişiyi işe alacağını duyuran Bakan Mustafa Varank, “Oppo ile yeni bir görüşme gerçekleştirdim. Bana Şubat ayında üretime başlamak istediklerini söylediler. Kapasite konusunda şu anda açıklama yapmak istemiyorlar. Ancak bizzat baba söyledikleri 1000 kişiye iş imkanı verecekleri şeklinde oldu. Bu da büyük bir tesis için hazırlık yaptıklarını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com