Türkiye'de koronavirüs salgının tahribatı tüm dünyada olduğu gibi şiddetli bir biçimde etkisin igösterdi. Ancak Türkiye'de koronavirüs ile mücadele alınan başarılı sonuçlar yeni bir döneme dünyanın çok sayıda ülkesinden önce girmeyi sağladı. Normalleşme takvimini belirleyen Türkiye kademeli oalrak çok sayıda işletmeyi ve faaliyetlerini durduran kurumları yeniden harekete geçirmeye başlıyor.

RESTORANLAR VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye'de kademeli normalleşme takvimi çerçevesinde restoanlar ve lokantalar Haziran ayının 15'inden itibaren açılmaya başlayacaklar. Bu açılış sırasında koronavirüs tedbirlerine yönelik düzenlemeler yapılacak. Bu işletmelerde maske takılması ve sosyal mesafenin korunması zorunlu olacak. Masalar arasında en az 1,5 metre mesafe bırakılacak. Ayrıca masalarda bulunan sandalyeler de 60 cm'lik mesafeye uygun olarak yerleştirilecekler.

PAZAR YERLERİ VE KAPALIÇARŞI NE ZAMAN AÇILACAK?

Pazar yerleri hakkında 11 Mayıs'ta sınırlı bir karar verilmişti. Sosyete pazarları hariç tüm pazarların yeniden faaliyetlerine devam etmelerine imkan tanınmıştı. Sosyete pazarlarının yeniden açılması ise Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşecek. Ayrıca Kapalıçarşı da 1 Haziran'dan itibaren açılacak. Tüm bu alanlarda maske takılması ve sosyal mesafenin korunması zorunlu olacak.

KREŞLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Kreşlerin açılması konusunda büyük bir beklenti bulunuyor. Özellikle çalışan anneler bu konuda yapılacak duyuruları merakla takip ediyorlar. Kreşlerin açılması hususunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimizgünlerde bir açıklama yapmış ve kreşlerin 15 Haziran'da yeniden faaliyete geçebileceklerini duyurmuştu.

SPOR SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Vatandaşların ilgi gösterdiği işletmelerden birisi de spor salonları oldu. Özellikle koronavirüs sürecinde eve kapanarak spor yapamayan vatandaşlar spor salonlarının ne zaman açılacağını merak ediyorlar. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre spor salonlarının açılışı Haziran ayının son haftasında gerçekleşecek. Bu salonlar için özel koronavirüs kuralları belirlenecek.

DİŞÇİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Dişçilerin yenidne faaliyete geçmesi de toplumca merak edilen konuların başında geliyor. Koronavirüsün solunum yolları aracılığı ile bulaş özelliği göstermesi dişçilerdeki riski çok daha fazla bir seviyeye çıkartıyor. Ağız yoluyla geçen koronavirüs nedeniyle bu süreçte dişçilerde işlem yapılması doğru bulunmuyor. Bundan dolayı dişçilerin açılması Eylül ayına kadar sarkacak. 1 Eylül itibariyle dişçilerin açılması gerçekleşmiş olacak.

isbilgisi.com