Türkiye ekonomisinde son dönemlerde bazı gelişmeler yaşanmaya başladı. Arama motorlarında da en çok swap anlaşması konusunda araştırmalar yapılmaya başlandı. Son gelişmelere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında bir anlaşma imzalandı. Swap anlaşması adı altında imzalanan bu sürecin Türkiye ekonomisine nasıl etki edeceği kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında 2 dolarlık bir swap anlaşmasının imzalandığı açıklandı. Bu anlaşmanın süresi ise 3 yıl olarak belirlendi. Anlaşmanın imzalanmasındaki asıl amaç ise Türkiye’nin bu süreç içerisinde dolara olan bağımlılığının azaltılması olarak ifade edildi. Peki swap anlaşması gerçekten ne anlama geliyor? Swap anlaşması Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek.

TÜRKİYE’NİN DOLARA OLAN BAĞIMLILIĞI AZALACAK

10

Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan 2 dolarlık anlaşma sonrasında iki ülke arasındaki toplam swap anlaşmasının değerinin 17,5 milyar lira olduğu belirlendi. Anlaşmanın süreli olduğu ve 3 yıl sonra sona ereceği belirlendi. Anlaşma süresinin bitmesinin ardından yeniden uzatıp uzatmamak konusunda tarafların anlaşabilecekleri belirtildi.

Anlaşma ile birlikte iki ülke arasındaki ticari bağların güçlenmesi bekleniyor. Ülkede ticari açıdan istikrarın sağlanması halinde uzun vadeli düşünüldüğü zaman Türkiye’nin dolar bağımlılığının da gözle görülür biçimde azalması bekleniyor.

Swap anlaşması daha detaylı bir şekilde ele alındığı zaman iki farlı tarafın bir varlık ya da yükümlülük üzerinden aralarında devamlı nakit alışverişinin gerçekleştirilmesi olarak ifade edilebilir. Faiz oranlarında meydana gelebilecek değişikliklerin en minimum seviyede gerçekleşmesi ve ortaya çıkabilecek finansal risklerin kontrol edilmesi için tercih edilmektedir.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIŞINA GİDECEK Mİ?

Swap anlaşmasının gerçekleşmesinin hemen ardından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına çevrildi. Bu sürecin yeni bir faiz artışına neden olup olmayacağı konuşuluyor. Yakın zamanda Merkez Bankası’nın yapacağı toplantı sonrasında faiz kararının gündeme getirilmesi bekleniyor.

Swap anlaşmasının ise bu süreçte faiz kararını etkilemeyeceği, analistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında politika faizinde bir artışın yaşanmasının beklenmediği belirlendi.