Ana Sayfa EKONOMİ Türkiye’nin En İyi Bankası Ziraat Oldu

Türkiye’nin En İyi Bankası Ziraat Oldu

9 Türk Bankası arasında Ziraat Bankası ilk sırada yer alıyor. Geçen yıla oranla Ziraat Bankası 1,6 milyar varlık değeri ile Türkiye'nin en değerli Bankası olmuş durumda.

9
0
Paylaş

Araştırma Şirketi Brand Finance dünyanın en değerli banka sıralamasını açıkladı. Listenin ilk sırasında 79,8 milyar değerli Çinli bir banka yer alıyor.

Çin merkezli ICBC bankası dünyanın en iyi bankası olarak lanse edilmeye başlandı. Türk bankalarının tamamı bir önceki yıla göre gerileme yaşasa da bir banka rakipleri arasında sıyrılmayı başardı.

Ziraat Bankası Türkiye’de Rakipsiz

Geçtiğimiz yıla göre, dokuz Türk Bankası arasında Ziraat Bankası 1,6 milyar varlık değeri ile Türkiye’nin en değerli Bankası olmuş durumda. Ayrıca en iyi 500 banka sıralamasında da 146 sırada yer alıyor. Listeye giren Türk bankaları ise Garanti, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank ve TEB oldu.

Çinli Bankalar Zirvede

Listenin ilk sırasında Çinli bankaların egemenliğini görüyoruz. Dünyanın en değerli Bankası ICBC 70 milyar dolarlık değeriyle China Construction Bank, 55 milyar dolarla Agricultural Bank of China, 51 milyar dolarla Bank of China bankaları takip ediyor. Listenin 5 sırada ise Amerikalı bir banka var. ABD’li Wells Fargo bankası 5 sıradaki yerini almış durumda.
Onu Bank of America, Citi, Chase, China Merchants Bank, İngiliz HSBC bankaları da listenin önemli basamaklarında yer almayı başardı.

Türk bankalarının küresel anlamda gerilemesinin en büyük nedeni ise dolar ve Euro kurunun anormal derecede artış göstermesi 2018 yılının son basamağında dolar ve Euro yükselmeye başlamış ve Türk Lirası ciddi anlamda değer kaybetmişti. Bu değer kaybının ardından Türk bankaları da olumsuz bir şekilde bu durumdan etkilenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here