Türkiye'nin çoğu barajının suyu azalırken o barajın su seviyesi artıyor! Peki neden?: Türkiye'nin 15 ilinde olağanüstü kuraklık belirtilerinin olduğu ortaya çıkmıştı. Bu iller arasında yer alan Kocaeli ilinin yüksek bölümlerinde karların erimesiyle birlikte Yuvacık Barajı'nın doluluk oranı yüzde 42'ye çıktı. Türkiye'nin çoğu barajının doluluk oranı azalırken Yuvacık Barajı'nın seviyesinde artış yaşandı. 

Yuvacık Barajı'nın su seviyesinin artması orada yaşayan vatandaşların umutlanması sebep oldu. Genel olarak yaşanan su seviyesindeki azalmalar ise endişe verici. Mart ayının başlarında olunması ile birlikte baraj doluluk oranlarının bu denli azalması kuraklığın sinyallerinden biri. 

Aşırı Sıcaklar alarma geçilmesine neden oldu! İSKİ o abonelikleri durdurdu Aşırı Sıcaklar alarma geçilmesine neden oldu! İSKİ o abonelikleri durdurdu

YUVACIK BARAJI SU SEVİYESİ YÜZDE 42'YE ÇIKTI

Kocaeli ilinin yüksek bölümlerinde karların erimesiyle birlikte Yuvacık Barajı'ndaki su doluluk seviyesinde artış yaşandı. Böylece söz konusu barajın doluluk seviyesi yüzde 42'ye ulaştı. Suyun azalması ile ortaya çıkan köprü ise suların tekrar yükselmesi ile sular altında kaldı. 

Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde ilerleyen hava sıcaklıkları Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan raporlar sonucunda ortaya çıktı. Meteoroloji Genel Müdrülğü kuraklık haritasını çıkardı ve Türkiye'nin 15 ili için olağanüstü kuraklık uyarısında bulundu.