Türkiye'den Fransa, Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne Çok Sert Cevap!

Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye aleyhinde yayınladıkları ortak bildiriye Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada bahsi geçen ülkelerin halkların demokrasi ümitlerini darbeci diktatörlere kurban eden bir grup ülkenin iki yüzlülük yaptığı ifade edildi.

GÜNDEM 12.05.2020 - 13:02 12.05.2020 - 13:02

Türkiye'nin Akdeniz'deki icraatları üzerine Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri ortak bir bildiri yayınlayarak Türkiye aleyhine ifadelerle dünyada gündem olmuşlardı. Bu bildiriye ilk resmi karşılık bugün Türkiye Dışişleri Bakanlığından verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy bugün yaptığı açıklamada Türkiye'nin sert tepkisini dile getirerek, “Uyguladıkları siyaset ile bölgesel kaos peşinde koşan, halkların demokrasi ümitlerini darbeci diktatörlere kurban eden ve kurdukları oyun bozulunca da hezeyan içerisinde bir bildiri yayınlayan iki yüzlülüğün ibretlik timsalleri ile karşı karşıyayız.” dedi.

Doğu Akdeniz konsusunda Yunanistan'ın Türkiye ve KKTC ile diyaloğa girmek yerine hiç alakası olmayan ülkelerden medet ummasını eleştiren Aksoy, “Bölge dışı aktörlerden medet ummak ancak mandacı ve sömürgeci bir zihniyetin icraatı olabilir. Türkiye uluslar arası hukuk kurallarına uyarak meşru menfaatlerini korumak amacıyla hareket etmektedir. Bunların haksız ve hukuksuz gerekçelerle çarpıtılarak dünyada kamuoyu toplamaya çalışmak çaresiz bir eylemden öteye geçemez.” ifadelerini kullandı.

Mısır'a da tepki gösteren Aksoy, bu ülkenin yöneticilerinin kendi halkının menfaatini korumaya odaklanması gerektiğini ifade etti. Birleşik Arap Emirlikleri'nin meseleyle herhangi bir bağının olmadığını vurgulayan Aksoy, “Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkeler arasına dahil eden mesele Türkiye düşmanlığından başka bir şey değildir. Bu sabık ülkenin Türkiye'ye ve Libya'ya karşı sicili oldukça bozuktur.” şeklinde konuştu.

Fransa'nın emellerinin Türkiye'ye takıldığını belirten Aksoy, “Bu ülkeler arasında bulunan Fransa'nın durumu diğerlerinden oldukça farklıdır. Onlar Suriye'de bir terör devletçiği kurmak istediler ama kahraman Türk askerlerine takıldılar. Oradaki kurdukları oyunu Türkiye yıkınca bu sefer Türkiye'ye karşı oluşturulan şer ittifakının hamisi olma gayretine girdiler. Beyhude bir çaba içerisinde bulunuyorlar.” dedi.

Türkiye aleyhine bildiri yayınlayan ülkelere çağrıda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bu ülkelerin uluslar arası hukuka uygun hareket etmeleri gerektiği çağrısında bulundu. İşbirliği tesis edilecekse bunun halklarını insafsızca katleden diktatörlerin gölgesinde gerçekleşemeyeceği vurgulandı.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@