Ana Sayfa EKONOMİ Türkiye’deki Teşvik ve Kanunlar Hiçbir Ülkede Yok

Türkiye’deki Teşvik ve Kanunlar Hiçbir Ülkede Yok

Türkiye’de yer alan teşvikler başka hiçbir ülkede yok. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı olan Arda Ermut açıkladı.

3
0
Paylaş

Azerbaycan şirketi olan SOCAR’ın üst düzey yöneticisi Zaur Gahramanov, SOCAR olarak toplam 15 – 16 ülkede iş yaptıklarını fakat Türkiye’de yer alan kanunlarla teşviklerin diğer hiçbir ülkelerde olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı olan Arda Ermut ile beraber SOCAR Türkiye üst yöneticisi olan Zaur Gahramanov, ekonomi gazetecileriyle buluştu. Gahramanov, SOCAR olarak son zamanlarda Azerbaycan’da yapmış oldukları birçok yatırımlarını ertelediklerini belirtirken ülkemizde yatırımlarını yapmaya devam ettiklerini açıkladı.

Gahramanov açıklamalarında geçtiğimiz yıl ülkemizde Star Rafinesi’nin açılışı gibi birbirinden farklı birçok projeyi yerine getirdi. Bu noktada SOCAR’ın ülkemizin ekonomisinin de gelişmesine katkıda bulunduğunu açıkladı. CEO, ülkemizin kapılarını yatırım yapabilmek için açmış olduğunu açıklarken ülkemizdeki kanun ve teşviklerin hiçbir yerde olmadığını da belirtti.

Gahramanov ilk olarak 2008 yılında Petkim’in özellikleştirilmesiyle beraber Türkiye piyasasına girdiklerini açıklarken 11 yıl içerisinde toplam 15 milyar dolar yatırım yapmış olduklarını da bildirdi. Gahramanov, Türkiye’nin bölgede yer alan potansiyeli en yüksek ülke olduğunu açıklarken faaliyetlerini petrokimya merkezli olarak devem ettirdiğini ve 6,3 milyar dolar yatırım yapılarak Star Rafineleri kurulduğunu açıkladı. Aynı zamanda yılda toplam 10 milyon ton ham petrol işleniyor ve bu şekilde yeni yılda ise cari açık 1,5 milyar dolar azaltılacak. 8 milyar dolar bir yatırımla kurulan TABAP ise haziran ayında gaz akışına açık hale gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here