Sağlık Bakanı Fahrettin koca dün gece bir açıklama yaparak mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'de de tespit edildiğini kamuoyuna duyurdu. Bakan Koca İngiltere'den Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu koronavirüs görüldüğünü aktardı. Bu açıklamanın ardından ise tüm vatandaşlar mutasyonlu koronavirüsün hangi illerde olduğunu merak etmeye başladılar.

EDREMİT'TE GÖRÜLDÜ!

Mutasyonlu koronavirüs tespit edilen 15 kişiden birisinin Balıkesir'in Edremit ilçesinde olduğu açıklandı. Karantinaya alınan vatandaşın sağlık durumunun iyi olduğu ve koronavirüs semptomlarının hafif şekilde görüldüğü belirtildi. Evinde karantina altında olan vatandaşın aynı evde yaşayan diğer aile bireylerine de koronavirüs testi yapıldığı ve tamamının negatif çıktığı duyuruldu.

Konuya dair açıklama yapan Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, “Vatandaşımızın mutasyonlu koronavirüs hastası olduğu tespit edilir edilmez yaşadığı evi karantina altına aldık. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Tüm tedbirler sıkı bir şekilde alınmış durumda. Sadece kendisi değil tüm aile karantina altında bulunuyor.” dedi.

GAZİANTEP İDDİASI!

Mutasyona uğrayan koronavirüsün Gaziantep'te iki vatandaşta da görüldüğü iddia edildi. Bu iddia kentte sağlık yetkililerini alarma geçirdi. Gaziantep Valisi Davut Gül ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mutasyonlu koronavirüsle alakalı paylaşımını alıntılayarak, “Mutasyona uğrayan koronavirüs ülkemize de geldi. Yurt dışı seyahatinden dönen vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyene çok daha fazla riayet etmeleri büyük bir önem arz ediyor. Yurt dışından gelenlerden bir süre uzak durmak şu süreçte en önemli tedbirdir. Tehlike çok büyük ama tedbir de o kadar basit.” ifadelerini kullandı.

DAHA ÇOK BULAŞIYOR!

Mutasyona uğramış koronavirüsün normal koronavirüse göre daha bulaşıcı olduğu tespit edildi. Koronavirüsün bulaşma oranı yüzde 10 iken mutasyonlu koronavirüsün bulaşma oranı yüzde 15 olarak açıklandı. Ayrıca mutasyonlu koronavirüs çocuklar ve gençler arasında çok daha fazla yayılabiliyor.

isbilgisi.com